Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. novembra 2018

Vo Varšave odhalili v sobotu večer bronzový pamätník L.KaczynskéhoNa archívnej snímke z 11. apríla 2010 vyšetrovatelia prehľadávajú vrak poľského prezidentského špeciálu na mieste nehody v Smolensku.Zdieľať
Na archívnej snímke z 11. apríla 2010 vyšetrovatelia prehľadávajú vrak poľského prezidentského špeciálu na mieste nehody v Smolensku. Foto: TASR/AP Photo
Varšava 10. novembra (TASR) - Bronzovú sochu niekdajšieho poľského prezidenta Lecha Kaczynského, ktorý tragicky zahynul pri leteckom nešťastí neďaleko západoruského Smolensku 10. apríla 2010, odhalili v sobotu večer pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku nezávislého Poľska vo Varšave, a to pred sídlom tamojšej posádky.


Tvorcovia Stanislaw Szwechowicz a Jan Raniszewski vytvorili pamätník v nadživotnej veľkosti (300-350 cm), ktorý je otočený čelom smerom k Hrobu neznámeho vojaka.

Ide o druhý pamätník odhalený obetiam spomínaného leteckého nešťastia. Ten prvý stojí na neďalekom Pilsudského námestí od 10. apríla 2018, teda deň 8. výročia smolenskej katastrofy a je venovaný všetkým viac ako 90 obetiam tejto tragédie.

Na slávnostnom odhalení pamätníka Lecha Kaczynského sa zúčastnili a vystúpili s prejavmi aj súčasný prezident krajiny Andrzej Duda a dvojča tragicky zosnulého, expremiér a predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski. Prítomný boli však aj premiér Mateusz Morawiecki, jeho predchodkyňa vo funkcii vicepremiérka Beata Szydlová a ďalší štátni a vládni činitelia.

Informácie priniesla spravodajská televízia TVN24.

Pochodu nezávislosti pre všetkých záujemcov vo Varšave pri príležitosti 100. výročia nezávislosti krajiny už nič nestojí v ceste.

Odvolací súd zamietol v sobotu námietky primátorky Varšavy Hanny Gronkiewiczovej-Waltzovej voči pôvodne z bezpečnostných dôvodov zrušenému Pochodu nezávislosti organizovanému nacionalistami a krajnou pravicou a potvrdil verdikt prvostupňového súdu. V jeho zmysle má sloboda zhromažďovania sa prednosť pred bezpečnostnými obavami radnice.

Organizátori alternatívneho pochodu organizovaného štátom a podujatia, ktorému dal v sobotu zelenú odvolací súd, sa napokon rozhodli pre spoločnú akciu a pozvali do ulíc oslavovať spoločne všetkých krajanov.

Iniciátori podujatia v sobotu zdôraznili, že si neželajú, aby sa v pochode objavili transparenty so sloganmi akéhokoľvek totalitného charakteru a avizovali, že aj sami sa chcú postarať o prípadné odstránenie takých transparentov, ktoré by neboli v súlade s platnou legislatívou alebo stanovenými normami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Komunálne voľby idú hladko vo všetkých okresoch Oravy aj Liptova
<< predchádzajúci článok
Priebeh volieb v Gabčíkove je bezproblémový a bez narušení

Vo Varšave odhalili v sobotu večer bronzový pamätník L.Kaczynského - diskusné fórum čitateľov