Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. apríla 2018

Vo všetkých tatranských pohoriach prevláda malá lavínová hrozbaNa archívnej snímke zľava sú Malé Rysy, dvojvrchol Rysy, sedlo Váha je v oblakoch a vpravo dvojvrchol Vysoká. Za Rysmi vzadu vľavo je Ľadový štít a vzadu vpravo Lomnický štít. Štít Vysoká má vľavo Ťažký štít a vpravo ...Zdieľať
Na archívnej snímke zľava sú Malé Rysy, dvojvrchol Rysy, sedlo Váha je v oblakoch a vpravo dvojvrchol Vysoká. Za Rysmi vzadu vľavo je Ľadový štít a vzadu vpravo Lomnický štít. Štít Vysoká má vľavo Ťažký štít a vpravo Dračí štít. V popredí uprostred je Štrbský štít. Foto: TASR/
Liptovský Hrádok 16. apríla (TASR) - Vo všetkých pohoriach Tatier aktuálne prevláda malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Veľkej a Malej Fatre už vzhľadom na nesúvislú snehovú pokrývku lavínové nebezpečenstvo nehrozí. TASR informoval Marek Biskupič zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.


Na slnkom osvietených sektoroch bude podľa neho v teplotnom vrchole dňa dochádzať k vytváraniu nátrží až pádu stredne veľkých lavín samovoľne. "V niektorých terénnych útvaroch najvyšších polôh Tatier môžu byť nafúkané vankúše. Tie je možné veľkým dodatočným zaťažením uvoľniť," doplnil.

Ráno bolo na horách jasno, teploty sa pohybovali od troch stupňov Celzia do 12 stupňov. "Povrch snehovej pokrývky je rôznorodý. Zrána je premrznutý, v priebehu dňa kašovatie, stráca stabilitu a nie je nosný, ale veľmi brodivý," spresnil Biskupič s tým, že súvislá snehová pokrývka sa v závislosti od orientácie svahu nachádza nad hranicou 1000 metrov nad morom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zväz profesionálnych hudobníkov podporuje ministerku Ľ. Laššákovú
<< predchádzajúci článok
Guatemalčania žiadajú ICJ o vyriešenie svojho územného sporu s Belize

Vo všetkých tatranských pohoriach prevláda malá lavínová hrozba - diskusné fórum čitateľov