Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. novembra 2011

Vo výpovedi ostáva 636 lekárov. Liptovskomikulášska nemocnica už funguje.



V liptovskomikulášskej nemocnici od rána až do 16-tej hodiny nefungovali oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), chirurgie a traumatológie. Šestnásti lekári totiž bez ohlásenia nenastúpili do služby.



Zdieľať
Liptovskomikulášska nemocnica už prijíma pacientov a akútnu starostlivosť zabezpečuje na všetkých oddeleniach bez obmedzení. V liptovskej nemocnici od rána až do 16-tej hodiny nefungovali oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), chirurgie a traumatológie. Šestnásti lekári totiž bez ohlásenia nenastúpili do služby. Trinásti z nich prišli popoludní do nemocnice a prevzali si nariadenie pracovnej povinnosti, zvyšní traja (chirurgovia) sa zatiaľ neozvali. „Doktori sa ozvali až po 15-tej hodine, že boli u lekára, bolelo ich hrdlo alebo mali OČR-ku. Pre nás je však rozhodujúce, aby pacienti boli zabezpečení a od 16-tej hodiny sú všetky akútne stavy pokryté, aj v chirurgii, aj v traumatológii aj v gynekológii a pôrodníctve. Sme radi, že situácia sa dramaticky zmenila k lepšiemu,“ uviedol pre agentúru SITA poverený zástupca riaditeľa Ivan Rusnák.

Bez lekárov dnes ráno zostali oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), chirurgia a traumatológia. Vedenie nemocnice muselo požiadať o pomoc vojenskú nemocnicu v Ružomberku a o výpomoci začalo rokovať už aj s nemocnicami v Prešove a Košiciach. O pacientov v liptovskomikulášskej nemocnici sa zatiaľ zostali starať lekári, ktorí mali nočnú, niektorých pacientov presunuli na iné funkčné oddelenia. Všetky urgentné prípady museli záchranári odkláňať do Ružomberka.
 

Nemocnica chcela lekárov, ktorí ráno neprišli do práce, žalovať, keďže sa situácia stabilizovala, o podaní trestných oznámení už neuvažuje.
 

V liptovskomikulášskej nemocnici dalo výpovede 54 zo všetkých 95 lekárov, dvaja z nich dokonca len tento týždeň. Od minulého týždňa však výpovede stiahlo 34 lekárov, z nich štyri lekárky iba dnes. Zo zostávajúcich dvadsiatich lekárov, ktorí trvajú na svojich výpovediach, sú štyria dlhodobo mimo nemocnice, trinásti si dnes prevzali pracovné príkazy a zvyšní traja chirurgovia sa vedeniu nemocnice zatiaľ neozvali.

V UNLP už len desať lekárov trvá na výpovedi
Bezpečnostná rada obvodu Košice konštatovala, že výkon zdravotníckej starostlivosti v UNLP a detskej fakultnej nemocnici bude zabezpečený v plnom rozsahu

Situácia v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice sa po stiahnutí 228 výpovedí lekárov definitívne stabilizovala. „Platných je už len 10 výpovedí, pričom niekoľko lekárov sa rozhodlo ukončiť pracovný pomer, zatiaľ čo iným ešte výpovedná lehota plynie, pretože výpoveď podali neskôr,“ informovala hovorkyňa univerzitnej nemocnice Jaroslava Oravcová. Vzhľadom na aktuálny vývoj bol v utorok v UNLP Košice zrušený zákaz prijímania pacientov na plánované hospitalizácie a výkony, takže prevádzka všetkých kliník a oddelení je už zabezpečená v štandardnom režime. Žiadnemu lekárovi nebolo potrebné nariadiť pracovnú pohotovosť v rámci núdzového stavu.
 

Bezpečnostná rada, ktorú zvolal prednosta Obvodného úradu Košice s krajskou pôsobnosťou Ján Forgáč, na stredajšom druhom zasadaní prerokovala informáciu o plnení úloh z uznesenia prvého zasadania, informáciu o situácii a aktuálnom stave na pracoviskách Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a Detskej fakultnej nemocnice Košice a o príprave na zabezpečovanie výkonu zdravotníckej starostlivosti od 1. decembra v týchto zariadeniach po vyhlásení núdzového stavu.
 

„Úlohy týkajúce sa vydania príkazov na uloženie pracovnej povinnosti na zabezpečenie zdravotníckej starostlivosti v podmienkach uvedených zdravotníckych zariadení boli splnené. Výkon zdravotníckej starostlivosti bude zabezpečený v plnom rozsahu. Núdzový stav pre územný obvod Košice II. a Košice IV zostáva v platnosti,“ informovala v mene rady Edita Vojtová.
 

Bezpečnostná rada uložila riaditeľom nemocníc naďalej sledovať realizovanie opatrení núdzového stavu a v prípade porušovania opatrení bezodkladne informovať bezpečnostnú radu. „V prípade porušenia príkazu pracovnej povinnosti sú oprávnení oznámiť tento skutok priamo orgánom policajného zboru na ďalšie konanie v zmysle príslušných právnych predpisov, ktoré upravujú postup v súvislosti s plnením povinností uložených na základe vyhlásenia núdzového stavu,“ uviedla Vojtová.
 

Nasledujúce zasadanie bezpečnostnej rady sa uskutoční v pondelok 5. decembra.

ZDRAVOTNÍCTVO: Výpovede v P. Bystrici stiahlo 20 lekárov
Považskobystrická nemocnica je schopná pacientom zabezpečiť zdravotnú starostlivosť bez výraznejších problémov

Vedenie Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici eviduje v stredu k 17:00 už 20 stiahnutých výpovedí. Pôvodne tu chcelo odísť 31 lekárov. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ nemocnice Peter Rendek, zatiaľ nestiahli výpovede lekári z ortopedického, rádiodiagnostického, pediatrického, traumatologického, otorinolaryngologického oddelenia a oddelenia intenzívnej medicíny. V nemocnici pracuje 110 lekárov.
 

"Situácia sa mení každou hodinou a je možné, že sa konečné číslo v prospech nemocnice a pacientov bude do polnoci ešte naďalej meniť. Aj so zvyšnými lekármi naďalej rokujeme o možnosti ich návratu," tvrdí Rendek. Ako ďalej uviedol, vzhľadom na počet stiahnutých výpovedí, považskobystrická nemocnica je schopná pacientom zabezpečiť zdravotnú starostlivosť bez výraznejších problémov.
Považskobystrická nemocnica je pritom jedna z troch zariadení v Trenčianskom kraji, kde lekári podali hromadné výpovede. Avšak iba v nej nebol vyhlásený núdzový stav, v bojnickej a trenčianskej sa tak stalo.

Vo výpovedi ostáva 636 lekárov
V šestnástich nemocniciach, ktoré sú v núdzovom režime stiahlo v stredu výpoveď 276 lekárov.

V šestnástich nemocniciach, ktoré sú v núdzovom režime, stiahlo v stredu výpoveď 276 lekárov. Vo výpovedi tak stále zostáva 636 lekárov z celkového počtu 1 339 podaných výpovedí. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová. "Riaditelia všetkých nemocníc, ktoré sú v núdzovom režime deklarujú, že vedia zabezpečiť minimálne akútnu zdravotnú starostlivosť. Nemocnice, ktoré nie sú v núdzovom režime, poskytovali komplexnú alebo obmedzenú zdravotnú starostlivosť na základe Plánu B Ministerstva zdravotníctva SR," dodala Zollerová.
 

Situácia v poskytovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku bola podľa ministerstva o 17.00 stabilizovaná. Všetky nemocnice poskytujú minimálne akútnu zdravotnú starostlivosť na základe núdzového stavu alebo Plánu B. Akútnu zdravotnú starostlivosť poskytuje aj nemocnica v Liptovskom Mikuláši, kde väčšina lekárov stiahla výpovede.
 

V riadnom režime pracujú podľa ministerstva detská fakultná nemocnica a univerzitná nemocnica v Košiciach, ako aj fakultná nemocnica Poprad. Riadny režim s výnimkou gynekológie panuje v nemocnici v Trstenej. V riadnom režime na základe núdzového stavu funguje nemocnica v Bojniciach. Neodkladnú zdravotnú starostlivosť dokážu zabezpečiť nemocnice v Prešove, Banskej Bystrici, Liptovskom Mikuláši, Čadci, Dolnom Kubíne, Nitre, Považskej Bystrici, Dolnom Kubíne a v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Detská fakultná nemocnica v Bratislave taktiež poskytuje neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Problematické ostávajú oddelenia ARO a neurológie v fakultnej nemocnici v Trnave, prevoz pacientov je zabezpečený. ARO a gynekológia vo víkendovom režime pracujú vo fakultnej nemocnici v Žiline.

Výpovede v Dolnom Kubíne stiahlo 12 lekárov
Zvyšných 29 dostalo príkaz pracovnej povinnosti. Všetky oddelenia nemocnice fungujú v normálnom režime, plánované operácie však zatiaľ robí iba gynekológia

V dolnokubínskej nemocnici stiahlo v stredu výpovede 12 lekárov, zvyšným 29, ktorí naďalej trvajú na svojich výpovediach, nemocnica nariadila pracovnú povinnosť. "Tie kľúčové výpovede však zostali. Výpovede zostali na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), na operačných odboroch chirurgia a ortopédia a na röntgenoch a CT-čku. Zlepšila sa situácia na internom a na detskom oddelení, kde lekári stiahli výpoveď. Ale v princípe, pokiaľ by nebol vyhlásený núdzový stav, tak tie oddelenia, ktoré som spomínal, by stačili na to, aby úplne paralyzovali nemocnicu,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ dolnokubínskej nemocnice Jozef Mintál.
 

Všetky oddelenia nemocnice fungovali v stredu normálne, Mintál s obavami dúfa, že to tak bude aj vo štvrtok. "Dnes všetci naši lekári do práce nastúpili, ale atmosféra bola už trochu hustejšia a keď som sa s nimi dnes lúčil a pýtal sa, či prídu zajtra do práce, tak mi odpovedali, že áno, ale iba tí, ktorí nebudú chorí. To znamená, že aj v núdzovom stave majú oni právo onemocnieť a môžu mi poslať práceneschopenku. Zajtra ráno pôjdem so strachom do práce, že nám oznámili, že sú chorí a že do práce nenastúpia. Dúfam, že sa to nestane, naši lekári sú z tohto pohľadu zodpovední a verím, že aj zajtrajší deň prebehne tak ako dnes,“ povedal Mintál.
 

Dolnokubínska nemocnica v pondelok už neoperovala ani akútne stavy a v rámci vyprázdňovania oddelení previezla do martinskej nemocnice aj prvého pacienta. Akútna starostlivosť už síce funguje na všetkých oddeleniach bez obmedzení, plánované operácie sú však s výnimkou gynekológie zatiaľ pozastavené. "O obnovení plánovaných výkonov sa budeme baviť až od budúceho týždňa, zatiaľ len obvolávame pacientov a dohadujeme s nimi možný náhradný termín,“ dodal Mintál.

V Rooseveltovej FNsP má pracovnú povinnosť 84 lekárov
Nemocnica aktuálne eviduje 146 platných výpovedí lekárov

V banskobystrickej Rooseveltovej fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) trvá naďalej na výpovediach 146 lekárov. Z nich osemdesiatim štyrom riaditeľ v rámci platného núdzového stavu uložil pracovnú povinnosť. Informovala o tom hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje s tým, že jej predpoludňajšia informácia o pracovnej povinnosti uloženej všetkým zamestnancom nemocnice bola mylná.
 

Ako ďalej hovorkyňa uviedla, od štvrtka budú oddelenia infektológie, otorinolaryngológie, anestéziológie a intenzívnej medicíny, psychiatrie, klinika plastickej chirurgie, urologická klinika a očná klinika poskytovať len akútnu zdravotnú starostlivosť. "Ostatné oddelenia sú funkčné a zdravotná starostlivosť bude na nich poskytovaná v štandardnom režime," uviedla Maťašeje. K informácii, že viacero lekárov v stredu pre chorobu nenastúpilo do práce, sa vyjadriť nechcela s tým, že práceneschopnosť lekári v nadpriemernom počte nenahlásili.
 

Z vyše 350 lekárskych zamestnancov Rooseveltovej nemocnice podalo pôvodne v rámci nátlakovej akcie odborárov výpoveď 201.

Do fakultnej nemocnice Prešov neprišlo vyše 60 lekárov
Príkaz nastúpiť do práce distribuovali na jednotlivé oddelenia. Lekári, ktorí tam neboli, majú príkaz zverejnený na webovej stránke. Vedenie nemocnice bude bližšie informovať až vo štvrtok.

Vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove pripustilo, že v stredu k nim do práce nenastúpilo viac ako 60 lekárov, tak, ako to deklarovali členovia Lekárskeho odborového združenia nemocnice. V pôvodnom vyhlásení nemocnice však odznela informácia, že do výkonu práce v prešovskej nemocnici nastúpili všetci lekári a prevzali si príkaz o pracovnej povinnosti. "Všetky liečebné výkony v našom zdravotníckom zariadení prebiehali v riadnom režime. Operačné výkony prebehli taktiež podľa plánu,“ povedala počas popoludňajšieho zasadnutia bezpečnostnej rady krízového štábu námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Jana Jurašeková. Až na základe novinárskych otázok pripustila, že viacero lekárov do práce neprišlo. Ďalej upresnila, že z celkového počtu 330 lekárov výpovede podalo 171 lekárov, k 30. novembru bolo stiahnutých 29 výpovedí, vo výpovedi ostáva 142 lekárov. Na všetkých 142 sa vzťahuje príkaz pracovnej povinnosti.
 

Podľa Jurašekovej, lekári, ktorí sú vo výpovednej lehote, si prevzali príkaz na povinnosť pracovnej povinnosti buď jednotlivo, alebo plošne v rámci oddelenia. "Tento príkaz sú povinní rešpektovať, takže majú nariadenú pracovnú povinnosť a sú povinní zajtra (vo štvrtok, pozn. red.) nastúpiť na pracovný výkon. Ak je to dané na oddelenie, lekári sú povinní nastúpiť k pracovnej činnosti,“ povedala Jurašeková. Tento príkaz je vyvesený nielen na oddeleniach, ale aj na iných verejne dostupných priestranstvách nemocnice a je zverejnený aj na webovej stránke nemocnice, informovala. Každý lekár, aj ten, ktorý v stredu nebol v práci, má možnosť oboznámiť sa s jeho povinnosťou.
 

ako uviedla Jurašeková, nemocnica postupovala podľa manuálu ministerstva zdravotníctva, podľa pokynov Obvodného úradu v Prešove, všetko rešpektovali a takým spôsobom aj distribuovali pracovné príkazy jednotlivým lekárom. Či majú lekári do práce nastúpiť aj v prípade, že sú práceneschopní, podľa Jurašekovej zákon neošetruje.
 

Bližšie informácie nemocnica poskytne vo štvrtok, keď zmonitoruje situáciu po jednotlivých oddeleniach. Na aktuálnu situáciu bude okamžite reagovať. Ak lekári nenastúpia do práce, nahlásia ich na krízový štáb obvodného úradu.
Či má prešovská nemocnica predbežné dohody s novými lekármi, ktorí by mohli nastúpiť do práce po materskej dovolenke, z dôchodku, alebo či sa im podarilo zlanáriť lekárov zo zahraničia, zatiaľ nemocnica nepovedala.

Ortopédia i traumatológia v Poprade fungujú naďalej
Takmer všetci lekári z oboch oddelení, ktorých prevádzka bola od štvrtka ohrozená, v stredu stiahli výpovede. Nemocnica k 30. novembru do 16:00 evidovala ešte 16 platných výpovedí lekárov.

V popradskej nemocnici stiahli výpovede ďalší lekári. Podľa šéfa bezpečnostnej rady obvodu Poprad Milana Barana v stredu k 16:00 bolo vo výpovedi už len 16 lekárov. Ešte v pondelok bolo vo výpovedi 35 lekárov, prevažne z ortopédie a traumatológie. Z ortopedického oddelenia stiahli v stredu výpovede všetci lekári, na traumatológii zostal vo výpovedi už len jeden lekár. "Obe oddelenia sú plne funkčné, tak ako doteraz, takže tam nehrozí žiadna mimoriadna situácia. Takisto ostatné oddelenia, ktoré prakticky neboli problémom, pretože tam dávali výpovede jeden-dvaja lekári, tie sú funkčné,“ uviedol Baran. Podľa neho obe oddelenia, ktoré boli dôvodom vyhlásenia núdzového stavu v popradskej nemocnici, sú už plne zabezpečené a funkčné.
 

Nemocnica ešte v stredu dopoludnia doručila 27 lekárom rozhodnutie o pracovnej povinnosti. "Všetky pracovné príkazy boli doručené lekárom. V priebehu dňa sa situácia menila a niektorí lekári začali výpovede sťahovať,“ uviedol Baran. Čas na prípadné stiahnutie výpovede mali lekári do 15:30. Ešte v pondelok riaditeľ popradskej nemocnice Jozef Tekáč uviedol, že pre podané výpovede bude musieť nemocnica zatvoriť ortopedické oddelenie a obmedziť prevádzku na traumatologickom oddelení.
 

Počet nestiahnutých výpovedí, ktorý bol k 16:00 v počte 16, podľa Barana ešte nie je definitívny. "O hodinu-dve možno bude stav ešte priaznivejší. Keď som odchádzal, tak už údajne ďalší traja stiahli výpovede,“ dodal Baran. Vo štvrtok popoludní sa stretne bezpečnostná rada obvodu Poprad, ktorá by mala po vyhodnotení aktuálnej situácie, dať návrh na zrušenie núdzového stavu, ktorý vyhlásila vláda.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Najdôležitejšie telefónne čísla pre pacientov (30. 11. 2011)
 Česko posiela svojich lekárov na pomoc (30. 11. 2011)
 Detskí kardiochirurgovia hrozia, že sa vyhnú pohotovosti (30. 11. 2011)
 VšZP presunie platby fungujúcim nemocniciam (30. 11. 2011)
 Lekári z Banskej Bystrice hromadne ochoreli, v práci chýbajú (30. 11. 2011)
 Trenčianski lekári húfne sťahujú výpovede (30. 11. 2011)
 V Poprade už doručujú lekárom rozhodnutia o nástupe do práce (30. 11. 2011)
 Nemocnicu v Liptovskom Mikuláši zachránia náhradní lekári (30. 11. 2011)
 Lekári z Banskej Bystrice vyštrngali vládu kľúčmi (30. 11. 2011)
 Koalícia sa podľa Smeru zachovala k zdravotníctvu farizejsky (30. 11. 2011)



nasledujúci článok >>
ÚDZS dostal prvý podnet, týka sa odloženia operácie
<< predchádzajúci článok
Pre podvodné sobáše väznia Briti ďalších Slovákov