Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. apríla 2007

Vo vysokohorskom teréne mierne lavínové nebezpečenstvoVo vysokohorskom teréne všetkých pohorí na Slovensku je zrána malé, v priebehu dňa mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Snehová pokrývka je ...Zdieľať

BRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) - Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí na Slovensku je zrána malé, v priebehu dňa mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Snehová pokrývka je všeobecne dobre spevnená, len na ojedinelých extrémnych svahoch je miestami mierne spevnená. Tu sa vo vyšších polohách najmä na severných expozíciách nachádzajú málo stabilné snehové útvary - sneh. preveje, dosky, alebo sneh. vankúše. Možný je ojedinelý výskyt lavín pri väčšom mechanickom zaťažení na svahoch so sklonom nad 40 st. Pri oteplení v priebehu dňa je na južných expozíciách možný ojedinelý samovoľný výskyt snehových splazov. Na svahoch s trávnatým podkladom je predpoklad výskytu základových lavín. Pri zohľadnení lokálnych extrémnych svahov sú priaznivé podmienky na túry.
Tendencia lavínového nebezpečenstva na najbližších 24 hodín: zotrvalý stav.

Dnes ráno bolo na hrebeňoch hôr jasno. Teplota vzduchu sa pohybovala od -7°C do -1°C. Fúkal mierny premenlivý vietor s rýchlosťou do 20 km/ hod. Nový sneh nepripadol. V nižších a stredných polohách, (kde prevláda nesúvislá snehová pokrývka) je sneh firnový, ráno zmrznutý, v priebehu dňa sa mení na kašovitý. Vo vysokých polohách je sneh premrznutý, na povrchu so snehovou kôrou alebo suchým snehom. Na severných expozíciách sa vo vnútri snehovej pokrývky nachádzajú menej stabilné formy hranatozrnného snehu.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cech Taxi vyjadruje sústrasť rodine zavraždeného taxikára
<< predchádzajúci článok
Kvetnú nedeľu pápež venoval mládeži