28. januára 2019

Vo vytrvalostných pretekoch na MS juniorov v biatlone zlatý Republique

Ilustračná snímka.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Osrblie 28. januára (TASR) - Vo vytrvalostných pretekoch juniorov na majstrovstvách sveta v Osrblí si zlatú medailu vybojoval francúzsky biatlonista Martin Bourgeois Republique. Na 15 km trati za ním zaostal Bielorus Mikita Labastav o 2,9 sekundy a Nemec Danilo Riethmüller o 4,2. Slovenskej štvorici sa nedarilo, najlepší z nej skončil na 66. mieste Tomáš Sklenárik (+6:14,1).

V horehronskom regióne pred štartom husto snežilo a aj v samotných pretekoch sťažilo hlavne streľbu. Matej Lepeň to pocítil hneď v úvodnej streľbe ležmo s dvomi netrafenými terčmi a nepresnosti ho neustále sprevádzali. Prvý, tretí a štvrtý nepresný výstrel aj Mateja Balogu výrazne v priebežnom poradí 'potopili'. Tomáš Sklenárik, na ktorého sa najviac spoliehalo, s chybami na druhom a štvrtom terči, taktiež dobre nezačal, čiastočne sa zlepšil na následnej 'stojke' s prvým nevybieleným terčom, no keď prvé tri terče minul v druhej 'ležke', stratil nádej na cennejšie umiestenie. Medzi 99 štartujúcimi napokon Sklenárik skončil zo Slovákov najviac v popredí, aj keď so streľbou 2-1-3-0 nemohol byť spokojný.

"Bolo to strašne ťažké," povedal Sklenárik, ktorý vlani na MSJ v Otepää v kategórii kadetov trikrát figuroval v top desiatke. "Sneh bol hlboký, no lyže sme mali super, servismani si zaslúžia pochvalu. Na strelnici som mal problém spočiatku vidieť aj terče, boli to možno najťažšie preteky v kariére. Som prvým rokom junior, chcel som pri dobrej streľbe byť v dvadsiatke, no nevyšlo to. Jednoducho v mojom veku cítiť tie dva roky menej oproti konkurencii, treba ešte viac natrénovať."

Matej Baloga zo seba taktiež vyžaroval sklamanie. "Po prvej ležke som vedel, že to nebude dobrý výsledok. V šprinte sa vynasnažím byť v prvej pätnástke. Teraz ma nepodporila streľba, aj sneženie mi všetko skomplikovalo. Nie som veľmi spokojný s výsledkom, nemohol som útočiť na popredné priečky. Boli to hlavne preteky o streľbe. Bežecky sa mi príliš na rozbitej trati nedarilo, aj keď som dosiahol 15-ty najlepší čas, to isté však môžu povedať aj ostatní. S ôsmimi trestnými minútami som ťažko mohol byť na tom lepšie."

Výsledky:

vytrvalostné preteky na 15 km: 1. Martin Bourgeois Republique (Fr.) 44:30,1 (1 tr. min), 2. Mikita Labastav (Biel.) +2,9 (1), 3. Danilo Riethmüller 4,2 (2), 4. Julian Hollandt (obaja Nem.) 7,6 (0), 5. Sebastain Stalder (Švajč.) 1:01,1 (2), 6. Danil Beleckij (Kaz.) 1:08,6 (0), ...66. Tomáš SKLENÁRIK 6:14,1 (6), 70. Lukáš OTTINGER 6:44,5 (7), 74. Matej BALOGA 7:17,0 (8), 82. Matej LEPEŇ (všetci SR) 10:20,6 (6)

M. Vajda: Djokovič sa chce dotiahnuť na Nadala, Federer je inšpirácia
Chiellini po obrate proti Laziu: Našli sme mentálnu silu