Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. apríla 2013

Voči cyperskej kríze nie je podľa IBT imúnne ani Slovensko



Po dohode o finančnej pomoci pre Cyprus sa pozornosť trhov zameriava na ďalšie malé ekonomiky eurozóny s rozsiahlymi bankovými sektormi. Viacerým krajinám vrátane Slovenska tak hrozí, že ...



Zdieľať
euro peniazeeuro BRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) - Po dohode o finančnej pomoci pre Cyprus sa pozornosť trhov zameriava na ďalšie malé ekonomiky eurozóny s rozsiahlymi bankovými sektormi.


Viacerým krajinám vrátane Slovenska tak hrozí, že cyperská banková kríza sa preleje do ich finančných systémov. Uviedol to v piatok portál International Business Times (IBT).

Cyprus získal minulý týždeň prístup k úverom v objeme 10 mld. eur. Pomoc odvrátila hroziaci bankrot krajiny, medzinárodní veritelia ju však spojili s tvrdými podmienkami vrátane zatvorenia druhej najväčšej cyperskej banky a vynútenými stratami z nepoistených bankových vkladov. Klientom cyperských bánk, ktorí majú na účtoch viac ako 100-tisíc eur, tak hrozí, že prídu až o 40 % svojich úspor.


Zhoršila sa dôvera investorov v Slovinsku

Cyprus plánuje legalizáciu kasín

Cyprus plánuje sériu opatrení na podporu hospodárskeho rastu. Plán, o ktorom informoval v pondelok prezident Nicos Anastasiades na neformálnom zasadnutí vlády, počíta s odpustením daní pre firmy, ktoré v krajine spätne investujú svoje zisky.

Prilákať turistov na juh krajiny má otvorenie kasín, ktoré v súčasnosti pôsobia iba v severnej tureckej časti ostrova. Prezident tiež navrhuje zmierniť podmienky pri splácaní úverov.

Dvanásťbodový plán by mal dostať vládny kabinet na prerokovanie do 15 dní.Tvrdé podmienky cyperského programu už zhoršili dôveru investorov v Slovinsku ako ďalšiu malú krajina eurozóny s predimenzovaným bankovým sektorom, upozorňuje portál IBT.

Výnosy z 10-ročných dlhopisov slovinskej vlády minulý týždeň poskočili o 100 bázických bodov na 6,8 %, kde boli naposledy vlani v septembri. Bankový sektor Slovinska je síce oveľa menší ako na Cypre, podiel zlyhaných úverov však dosiahol 15 % celkových aktív. Tieto čísla sa môžu ďalej zhoršovať, keďže krajine v roku 2013 podľa odhadov hrozí pokles ekonomiky o minimálne 2 % po tom, čo sa vlani prepadla o 2,3 %.

Finančný sektor na Malte predstavuje osemnásobok výkonu tamojšej ekonomiky, čo je úroveň, ktorú vykazovali pred krízou Cyprus a Írsko. Strata dôvery môže zasiahnuť aj Luxembursko.

Bankové aktíva v krajine podľa IBT prevyšujú jej hrubý domáci produkt až 20-násobne, čo je ďaleko najvyššia miera v celej eurozóne. V Luxembursku pôsobia najmä pobočky a dcérske spoločnosti zahraničných bánk, ktoré môžu očakávať výraznú pomoc od svojich matiek, resp. domovských krajín, upozorňuje James Howat, analytik spoločnosti Capital Economics. Podľa údajov Európskej centrálnej banky (ECB) iba 8 % celkových aktív v bankovom sektore v Luxembursku držia domáce úverové ústavy, kým v prípade Cypru je to až 71 %.


Cyperská kríza sa môže negatívne dotknúť malých štátov eurozóny

Banky v Estónsku sú závislé na zahraničnom financovaní, jeho zdrojom sú však tradične stabilné severské štáty a verejné financie pobaltskej krajiny sú vo veľmi silnej kondícii.

Slovenská republika má zase najmenší bankový sektor v eurozóne a v jej prospech hovorí aj silný hospodársky rast, ktorý dosahovala počas krízy v eurozóne. V prípade, že sa na trhoch bude naďalej stupňovať všeobecná nedôvera voči malým ekonomikám však hrozí, že negatívnym dopadom cyperskej bankovej krízy sa nevyhnú ani tieto dve krajiny, uzatvára ekonóm Howat.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Moskve namerali rekordnú aprílovú výšku snehu
<< predchádzajúci článok
Milenka zosnulého Berezovského neverí, že spáchal samovraždu