Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. augusta 2008

Voda – nedocenená komodita s veľkým potenciálom



V súčasnej dobe je voda nedocenenou komoditou, ktorá je predovšetkým z dôvodu rýchlo rastúcej ceny ropy na okraji záujmu.



Zdieľať
Život bez pitnej vody je však nepredstaviteľný vo všetkých kútoch sveta. Spotreba vody od roku 1900 vzrástla asi desaťnásobne. „V najbližších rokoch by jej spotreba mala narastať. “ uviedol Vladimír Gešperík, predseda predstavenstva CAPITAL MARKETS a dodal: „Predpokladáme nárast o ďalších 10 %. Najväčšia spotreba vody v globálnom meradle je v priemysle, v poľnohospodárstve a v zásobovaní obyvateľstva pitnou vodou.“

 

Samotnej vody je na svete dostatok, problémom je však akútny nedostatok pitnej vody. Zemský povrch je pokrytý okolo 70 % vodnej plochy, z toho pitná voda tvorí len 2,5 %. „Z hľadiska dostupnosti svetových zásob vody je len 0,007 % z nich ľahko dostupných,“ uviedol Vladimír Gešperík a dodal: „S nedostatkom vody sa podľa niektorých odhadov stretáva denne až jedna miliarda obyvateľov zeme. Podľa posledných odhadov pohltí až 20 % celosvetových zásob postupné otepľovanie planéty.“

 

Zhoršovanie problémov súvisiacich s nedostatkom pitnej vody sa dá očakávať predovšetkým vo vysoko obývaných oblastiach, ako sú Čína či India. „S nedostatkom pitnej vody súvisí rad problémov. Tými sú najmä jej znečisťovanie a plytvanie,“ uviedol Vladimír Gešperík. Podľa jeho slov je vo vyspelých krajinách bežné používanie pitnej vody aj na účely, kde by stačila len voda úžitková. Takéto správanie sa spotrebiteľov je v priamom rozpore s krajinami, ktoré majú vody príliš málo a obyvatelia za pitnou vodou cestujú aj niekoľko hodín.

 

Na základe momentálneho stavu techniky je možné vyrobiť pitnú vodu zo slanej, morskej vody, ktorej je na svete prebytok. Základné technologické procesy sú: destilácia, membránová filtrácia a zmrazovanie vody. Náklady na kubický meter pitnej vody vyrobenej z morskej vody sú najnižšie pre mestá nachádzajúce sa blízko mora. V Izraeli tak predstavujú 0,53 USD a v Singapure len 0,49 USD.

 

„V konečnom dôsledku táto situácia vedie k inovatívnym riešeniam, ktoré zlepšia stav a prístupnosť vody. V súčasnosti používané technológie sa budú musieť v horizonte niekoľkých rokov zdokonaliť, čo vytvorí pre spoločnosti podnikajúce v danom odvetví zaujímavý priestor na vlastný rast,“ skomentoval Vladimír Gešperík.

 

Podielový fond Power Shares Resourses Portfolio, obchodovaný na US akciových trhoch, investuje do spoločností spojených s výrobou a distribúciou pitnej vody. Cena jednej akcie vzrástla od uvedenia na trh koncom roku 2005 k maximu začiatkom júna 2008 o 32 %, teda o 16 % ročne. „Aj napriek výraznému nárastu ceny akcie fondu sa priemerná hodnota P-E spoločností, vzhľadom k dynamike rastu tržieb jednotlivých spoločností, javí ako zaujímavá. Práve prebiehajúca korekcia na akciových trhoch spôsobila pokles fondu o 7,7 % od maxima zo začiatku júna z úrovní 23 USD na aktuálnu hodnotu 21,18 USD. Pokles je technického charakteru a dá sa vnímať ako konsolidácia pred ďalším rastom v najbližšom období,“ uzatvoril Vladimír Gešperík.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Archeológovia asi našli hlavné mesto ríše Mitanni
<< predchádzajúci článok
Zamestnanci ZSS nespokojní so svojím postavením