24hod.sk    Z domova

13. augusta 2019

Vodohospodári za posledné tri roky spriechodnili pre ryby 69 miestIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 13. augusta (TASR) - Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) od roku 2016 odstránil 69 bariér, ktoré bránia migrácii rýb. Šesťdesiatpäť takýchto projektov realizoval z vlastných zdrojov a štyri z prostriedkov EÚ. Informuje o tom na sociálnej sieti s tým, že v súčasnosti pracuje na 11 projektoch a ďalších 40 má v pláne.


"Ak niekde čítate, že ryby uviazli pod haťou a márne sa snažia migrovať, tak verte, že nás vzniknutá situácia mrzí a nie je nám vôbec ľahostajná," uviedli vodohospodári. Na nefunkčnosť niektorých rybovodov už predtým upozornila aj environmentálna mimovládna organizácia Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko.

"Hoci sa pri vodných bariérach niekedy budujú rybovody, ich efektívnosť je otázna. Prichádzame tak o populácie rýb, ktoré boli kedysi pre naše rieky typické. V povodí Popradu a Dunajca napríklad v minulosti tiahli lososy a hore Dunajom zase najväčšie sladkovodné ryby sveta - vyzy. Problémy pri migrácii však majú dnes aj ďalšie druhy, ako pstruhy, mreny či jalce," priblížili ochranári z WWF.

Tí spochybňujú aj samotnú efektívnosť niektorých vodných stavieb a vyzdvihujú príklady zo zahraničia, kde niektoré krajiny pristúpili k odstraňovaniu bariér. Okrem bariér podľa WWF Slovensko narúšajú ekologický stav riek aj ďalšie zásahy, napríklad vyrovnávanie toku, vykladanie brehov či dna kameňmi alebo betónom, vysušovanie bočných ramien, výrub stromov na brehoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/vodohospodari-za-posledne-tri-roky-spriechodnili-pre-ryby-69-miest-cl698395.html