Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. septembra 2007

Vojaci dnes oslavujú Deň ozbrojených síl



Vence k Pamätníku zmierenia v areáli ministerstva obrany položil pri príležitosti Dňa ozbrojených síl premiér Robert Fico spolu s predsedom NR SR Pavlom Paškom a viacerými ministrami. Predseda ...



Zdieľať

BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) - Vence k Pamätníku zmierenia v areáli ministerstva obrany položil pri príležitosti Dňa ozbrojených síl premiér Robert Fico spolu s predsedom NR SR Pavlom Paškom a viacerými ministrami. Predseda parlamentu dostal pri tejto príležitosti od Františka Kašického pamätnú medailu ministra obrany prvého stupňa. V pamätníku sa nachádza prsť zeme z každého miesta, kde bojovali a prípadne zahynuli slovenskí vojaci.

Fico v prejave zaželal večnú slávu slovenským vojakom, ktorí padli v Slovenskom národnom povstaní, vojakom, ktorí zahynuli pri návrate z Kosova pri páde lietadla v Hejciach, ale aj všetkým vojakom. Vyzval armádu, aby venovala pozornosť aj našim dejinám, pričom pripomenul, že slovenskí národovci, keď išlo o slobodu národa, neváhali odložiť perá a knihy a chytiť sa zbrane. Upozornil tiež, že čestná stráž prezidenta SR má uniformy z čias hurbanovského povstania z roku 1848.

Deň ozbrojených síl si pripomíname 22. septembra. Tento sviatok si vojaci pripomínajú v deň výročia, keď Dobrovoľnícky zbor pri Brezovej pod Bradlom zviedol víťazný boj s dvoma švadrónami cisárskych kyrysníkov a dvoma stotinami (roty) pešiakov, plniacimi príkazy peštianskej vlády.

Prvá slovenská dobrovoľnícka výprava sa uskutočnila v druhej polovici septembra 1848 v nadväznosti na vystúpenie Chorvátov proti Maďarom v Zadunajsku, pričom pôvodným cieľom ústredného národnopolitického orgánu Slovákov - Slovenskej národnej rady (SNR) - bolo vyburcovať povstanie na celom území obývanom Slovákmi.

Protipovstalecké sily sa však spamätali a už 25. septembra sa prisunuté maďarské gardy a cisárske jednotky pripravili zovrieť dobrovoľníkov do klieští a zaútočiť z troch strán - od Senice, Vrbového a Nového Mesta. Slovenskí dobrovoľníci, žiaľ, nedostali očakávanú posilu druhej povstaleckej vlny a v bitke pri Senici 26. septembra utrpeli porážku. Nič na tom už nezmenil ani ich úspešný útok na stotinu pruského princa pri Starej Turej 27. septembra. Na druhý deň, po ďalšej neúspešnej bitke pri Poriadi neďaleko Myjavy, sa stiahli na Moravu, kde bol zbor formálne rozpustený. Chorváti sa udržali iba o deň dlhšie a 29. septembra podľahli v bitke pri Pákozde a Sukaró.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dzurindu teší dosiahnutý prvého politického úspechu
<< predchádzajúci článok
Podnikateľský portál prispieva k zlepšovaniu vzdelávania