Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. marca 2011

Vojna v Líbyi: Stíhačky trafili tesne vedľa Kaddáfího stanu



Jeden z útokov spojeneckých vojsk na líbyjskú metropolu Tripolis zasiahol aj sídlo líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Pre ...



Zdieľať
stihacka Francúzska stíhačka Rafale roluje počas odletu do Líbye.Foto: SITA/APWASHINGTON 20. marca (WEBNOVINY) - Jeden z útokov spojeneckých vojsk na líbyjskú metropolu Tripolis zasiahol aj sídlo líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Pre agentúru AFP to pod podmienkou anonymity povedal vysokopostavený predstaviteľ ministerstva obrany jednej z krajín, ktoré sa na operácii zúčastňujú. Útok podľa AFP zrovnal so zemou budovu v tesnej blízkosti povestného Kaddáfího stanu, v ktorom prijíma zahraničné návštevy.


Budova bola zničená, pretože sa v nej nachádzalo "centrum velenia a kontroly" líbyjských bojových síl, oznámil nemenovaný predstaviteľ koaličných síl. "Koalícia aktívne presadzuje rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN číslo 1973. A v súlade s touto misiou pokračujeme v útokoch na ciele, ktoré predstavujú priame ohrozenie pre líbyjských občanov a pre našu schopnosť zaviesť bezletovú zónu," cituje agentúra nemenovaného predstaviteľa. Tripolis sa stal v nedeľu večer terčom masívneho útoku spojeneckých leteckých síl, pričom jeden z najmohutnejších výbuchov sa ozval podľa svedkov priamo z Kaddáfího sídla.

"Bolo to barbarské bombardovanie oblasti, ktoré mohlo zasiahnuť stovky civilistov, ktorí sú asi 400 metrov od zásahu" reagovala líbyjská vláda na zničenie budovy. "Časť budovy sa zrútila, ale nikto nebol zranený," potvrdili úrady. Informovala o tom britská BBC.

Vojenské akcie pokračovali aj v pondelok ráno. Británia oznámila, že v akcii bolo niekoľko lietadiel RAF. Niektoré ciele však nezasiahli, pretože sa tam pohybovalo veľa civilistov. Britské ministerstvo obrany pre možnosť zásahu civilistov odvolalo zásah. Lietadlo RAf typu Tornado sa vrátilo na základňu v Norfolku. Šéf zboru náčelníkov americkej armády Mike Mullen pripustil možnosť dlhej vojny, ak by Kaddáfí nekapituloval. Čínske noviny v pondelok ráno tvrdo kritizovali koaličné nálety na Líbyu. Informovala o tom agentúra Reuters.




Arabské štáty kritizujú operáciu

Liga arabských štátov (LAŠ) v nedeľu kritizovala vojenské útoky západných krajín na Líbyu. Svoje negatívne stanovisko organizácia vyjadrila niekoľko dní po tom, ako Organizácia Spojených národov zaviedla prostredníctvom rezolúcie Bezpečnostnej rady nad spomínanou severoafrickou krajinou bezletovú zónu. "To, čo sa deje v Líbyi, sa líši od cieľa zavedenia bezletovej zóny, a to, čo chceme, je ochrana civilistov, a nie bombardovanie ďalších," vyhlásil pre novinárov generálny tajomník LAŠ Amr Mússa. LAŠ však v tomto postoji nie je jednotná; niektorí jej členovia so zásahom súhlasia či ho dokonca podporujú. Napríklad Katar sa rozhodol zúčastniť na operácii aktívne - pre tieto účely poskytne štyri svoje lietadlá. Liga pritom ešte 12. marca sama naliehala na OSN, aby zaviedla nad Líbyou bezletovú zónu s tým, že režim tamojšieho dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího "stratil legititimitu", keď sa pokúsil násilne potlačiť protivládne povstanie. Utečenecký tábor v Tunisku na hranici s Líbyou.Foto: SITA/AP

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vojna v Líbyi: Stíhačky ostreľovali Kaddáfího sídlo (20. 3. 2011)
 Vojna v Líbyi: Prímerie netrvalo dlho, opať sa bojuje (20. 3. 2011)



nasledujúci článok >>
Situácia vo Fukušime sa zlepšuje
<< predchádzajúci článok
V Košickom kraji sa povodňová situácia upokojila

Vojna v Líbyi: Stíhačky trafili tesne vedľa Kaddáfího stanu - diskusné fórum čitateľov

libia22.3. 8:09:01