Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. marca 2007

Vojnový štát bolo podľa predsedu NR SR nešťastné obdobie



Vláda sa nestotožňuje s obdivom niektorých členov koaličnej SNS k vojnovému slovenskému štátu. Podľa predsedu parlamentu a podpredseda Smeru-SD Pavla Pašku sú to vyjadrenia osobného názoru a ...



Zdieľať

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) - Vláda sa nestotožňuje s obdivom niektorých členov koaličnej SNS k vojnovému slovenskému štátu. Podľa predsedu parlamentu a podpredseda Smeru-SD Pavla Pašku sú to vyjadrenia osobného názoru a nevidí možnosť, ako im zabrániť vyjadriť názor. "Považujeme obdobie fašistického štátu za nešťastnú časť histórie a dodnes sa s ním vyrovnávame. Samozrejme, existujú ľudia, ktorí prezentujú svoje názory. Toto nie je väčšinový názor, pohľad vlády," povedal v mene seba a predsedu vlády Roberta Fica na tlačovej besede s bratislavským rodákom, izraelským poslancom, predsedom parlamentnej skupiny izraelsko-slovenského priateľstva Shlomom Breznitzom.

"Nemyslím si, že by to bol skutočný názor vlády," komentoval Breznitz aktivity poslanca za SNS Jozefa Rydla, účastníka osláv vzniku vojnového štátu a autora výroku, že Tiso bol najväčší Slovák, alebo arcibiskupa Sokola, podľa ktorého bolo za vojnového štátu na Slovensku dobre. Izraelského politika, ktorý sa pred transportom do Osvienčimu zachránil spolu so sestrou v žilinskom katolíckom sirotinci, pozval na Slovensko predseda Národnej rady SR Pavol Paška, aby si spolu uctili pamiatku deportovaných občanov Slovenska. V nedeľu si v Poprade pripomenuli prvý transport zo Slovenska. Z Popradu do Osvienčimu viezol pred 65 rokmi židovské dievčatá. Dojímavá pietna spomienka za účasti najvyšších ústavných činiteľov podľa Breznitza naznačuje, že Slovensko je schopné poučiť sa z minulosti. Dojalo ho tiež stretnutie s 80-ročnou ženou, ktorá možno ako jediná z transportu prežila. Býva neďaleko neho v Izraeli, kde sa však nikdy nestretli.

Profesor psychológie Shlomo Breznitz sa narodil 3. augusta 1936 v Bratislave. Obdobie holokaustu prežil aj so sestrou Judith s pomocou sestier Rádu svätého Vincenta v sirotinci v Žiline. Okrem matky, ktorá prežila koncentračný tábor, celú rodinu vyvraždili. V roku 1949 spolu s matkou a sestrou odišli do Izraela. Vo svojej vedeckej činnosti sa venuje problematike stresu. V roku 1979 založil Centrum pre štúdium psychického stresu. Je profesorom na univerzite v Haife, kde bol niekoľko rokov rektorom, pôsobí aj v New Yorku. V roku 2005 mu Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici udelila čestný titul Doctor honoris causa. Na Slovensku je od 25. do 29. marca. Pôjde aj do Žiliny, na miesta, kde ho zachránili.

Breznitza dnes prijal premiér Fico. Na slávnostný obed bol pozvaný aj kontroverzný poslanec SNS J. Rydlo. V utorok bude Breznitz hovoriť so zástupcami zahraničného a európskeho výboru parlamentu. Na obed ho pozve bývalý predseda NR SR, predseda skupiny slovensko-izraelského priateľstva Pavol Hrušovský. Breznitz navštívi aj Mauzóleum Chatama Sófera a bude mať prednášku v Zichyho paláci. Pred odletom sa vo štvrtok stretne s ministrom zahraničných vecí Jánom Kubišom. Slovensko dnes vníma profesor Breznitz ako priateľskú, slnečnú krajinu. Ako dieťa si ju pamätal studenú, temnú a plnú strachu. Stále si však pamätá veľa milých drobností, ako vône alebo chuť jedla.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Platiacich nájomníkov na Luníku IX presťahujú do lepších bytov
<< predchádzajúci článok
Pobočník Slovenskej pospolitosti na lavici obžalovaných

Vojnový štát bolo podľa predsedu NR SR nešťastné obdobie - diskusné fórum čitateľov

Ortodoxní židé a holocaust27.3. 8:25:32