Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Voľby 2010

10. apríla 2010

Voľby 2010: Prioritami KDH sú očista politiky,rodiny a seniori


Tagy: KDH

Prioritami volebného programu Kresťanskodemokratického ...



Zdieľať
kdh Ján Figeľ, Daniel Lipšic a Július Brocka počas zasadnutia Rady KDH vo zvolenskom Divadle J.G.Tajovského

Foto: SITA/Dušan Hein

ZVOLEN 10. apríla (WEBNOVINY) - Prioritami volebného programu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) sú očista verejného života, boj proti nezamestnanosti, podpora rodín a služby seniorom. Uviedol to na tlačovej besede vo Zvolene počas dnešného zasadnutia Rady KDH predseda strany Ján Figeľ. Pod očistou verejného života rozumie zvyšovanie transparentnosti, zákonnosti či vymáhateľnosti práva. "Na tejto báze chceme stavať podporu sociálnej a ekonomickej oblasti," povedal Figeľ.

Výdavky na opatrenia podpory rodín a seniorov, napríklad na zdvojnásobenie výšky daňového bonusu na deti do veku šesť rokov, získa štát podľa predstáv KDH zvýšením miery zamestnanosti a zastavením rozkrádania verejných zdrojov a plytvania nimi. Ako jedno z hlavných opatrení, ktorými sa výrazne obmedzí rozkrádanie, kresťanskí demokrati navrhujú zavedenie elektronického verejného obstarávania, respektíve elektronických aukcií. Figeľ argumentoval výraznými úsporami, ktoré takto dosiahli niektoré komunálne samosprávy. Zamestnanosť chcú kresťanskí demokrati podporovať znížením daňovoodvodového zaťaženia a zlepšením vymáhateľnosti práva. Zmeniť by sa mal aj Zákonník práce a minimálna mzda. Terajší Zákonník práce a úroveň minimálnej mzdy podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku spôsobujú, že zamestnávatelia odchádzajú do krajín, ako napríklad Rumunsko.

Návrh KDH na zrušenie zdravotných odvodov a financovanie zdravotníctva z daňových príjmov, ktorý je tiež súčasťou jeho volebného programu, vychádza podľa podpredsedu kresťanských demokratov Antona Marcinčina z princípu: "čo je solidárne financujeme z daní a zbytočne nezaťažujeme aktívnu prácu, čo je zásluhové financujeme z odvodov".

V tohtoročných parlamentných voľbách chcú kresťanskí demokrati dosiahnuť taký výsledok, aby boli v trojici najsilnejších strán. Pri zostavovaní vlády by sa podľa Figeľa mohol uplatniť "model 2002", teda že vládu by nezostavila víťazná strana, ale koalícia stredopravých strán. Na otázku, či je niečo z programu strany Smer-SD pre KDH neprijateľné, Figeľ uviedol, že program Smeru-SD je povrchný a drží sa línií sociálneho štátu a obhajoby národno-štátnych záujmov. Ak je však súčasný stav Slovenska ovocím sociálneho štátu, je to podľa Figeľa najlepšou odpoveďou, že takto sa ďalej nedá. Národno-štátne záujmy sa zasa využívajú ako pláštik na zakrývanie iných, finančných záujmov, uviedol predseda KDH. So Smerom-SD nemá KDH podľa Figeľa programové prieniky, a ak sa tieto strany v niektorých témach zhodli, tak to boli prípady, kde Smer-SD reagoval až v závese vývoja a polovičatými riešeniami. Ako príklad Figeľ uviedol problematiku záchrany Špeciálneho, respektíve Špecializovaného trestného súdu či Zákon o preukazovaní pôvodu majetku.

V programe KDH navrhovaná ústavná úprava "jeden mandát stačí", ktorá má zabrániť kumulácii výkonu mandátu poslanca Národnej rady SR s inými volenými funkciami, sa síce netýka zrušenia spočívajúceho mandátu pre poslanca, ktorý sa stane členom vlády, podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica by sa však mala aj táto problematika riešiť. "Nemalo by byť slušné ani normálne, že sa po škandáloch odvolaní ministri vracajú naspäť do parlamentu," povedal Lipšic.

SITA

Tagy: KDH
   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mečiar: Orbán bude stále hrať maďarskou kartou
<< predchádzajúci článok
Podľa Havla smrť ovplyvní dejiny Poľska