Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. apríla 2011

Volebná korupcia bude trestná, PN-ky na súdoch prísnejšie



Prísnejšie pravidlá ospravedlňovania svedkov a obžalovaných zo súdnych pojednávaní prináša návrh novely Trestného poriadku, ktorý dnes schválila vláda. Ak normu schváli parlament, ...



Zdieľať
sud Foto: BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) - Prísnejšie pravidlá ospravedlňovania svedkov a obžalovaných zo súdnych pojednávaní prináša návrh novely Trestného poriadku, ktorý dnes schválila vláda. Ak normu schváli parlament, účinná bude od 1. septembra. Rezort spravodlivosti sa zmenami snaží zabrániť možnosti zneužívať zdravotné dôvody na neúčasť v trestnom konaní.


„Vláda touto novelou plní programové vyhlásenie vlády v časti trestná politika, cieľom novely je zrýchlenie trestného konania zúženie priestoru pre obštrukcie zo strany obvinených, ale aj zo strany advokátov,“ povedala po rokovaní vlády ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Ako dodala, zmeny v zákone plnia svoj účel predovšetkým ako celok, nie v jednotlivých častiach.

Pri PN-ke bude musieť vedieť lekár, ktorý ju vystaví, že sa vyjadruje k zdravotnej spôsobilosti danej osoby v trestnom konaní na súde. „Po novom sa bude vyžadovať, aby sa lekár výslovne vyjadril, či obvinený alebo svedok je schopný alebo nie je schopný účasti na súde na pojednávaní,“ vysvetlila Žitňanská s tým, že doteraz lekár vystavoval potvrdenie často bez toho, aby vedel, na aký účel bude použité.

Podľa štátnej tajomníčky Márie Kolíkovej novelou vytvoria priestor pre strany v konaní, aby vykonávanie dôkazov malo jasné pravidlá, čo je potrebné urobiť. Pri listinných dôkazoch doteraz nebolo zrejmé, či má sudca čítať celé strany, alebo len tie, ktoré sú relevantné pre identifikáciu súdeného skutku. „Teraz je to jasne vymedzené, že stačí prečítať tú časť listín, ktoré sú relevantné pre samotné preukázanie viny,“ povedala Kolíková v stredu s tým, že strany konania môžu namietať a dosiahnuť rozšírenie.

Pri výpovediach svedkov by sa malo zmeniť pravidlo, že by už strany konania nemali právo navrhovať ďalších svedkov napríklad pred koncom procesu, čo neraz vedie k odročeniu a predvolaniu ďalších osôb, pričom dovtedy nikto nežiadal ich vypočutie.



Zmeny by mali nastať aj pri využívaní odposluchov. V súčasnosti je sporné, či je možné využiť ako dôkaz aj odposluch svedčiaci o trestnom čine, ktorý sa dovtedy nevyšetroval a telefón bol so súhlasom sudcu odpočúvaný pre trestné stíhanie za iný skutok. Tento spor sa má vyriešiť tým, že novela Trestného poriadku to jednoznačne umožní.

Možnosť dohody o vine a treste sa má počas súdneho konania rozšíriť. Po novom by sa mohla dohoda zrodiť aj na začiatku hlavného pojednávania, aj počas predbežného prejednania obžaloby. Podľa Kolíkovej sa napríklad hlavné pojednávanie z tohto dôvodu už nebude odročovať, len sa preruší na hodinu alebo dve.

Vláda dnes schválila aj úpravu Trestného zákona, v ktorom sa objavujú nové skutkové podstaty trestných činov. Ide napríklad o trestný čin súvisiaci s nedbanlivostným konaním verejných činiteľov pri správe majetku, pri ktorom sa oproti pôvodnému návrhu zúžilo jeho vymedzenie na majetok štátu, obcí a VÚC.

Do zákona sa dostane aj volebná korupcia , ktorej sa dopustia poskytovatelia aj prijímatelia úplatku za nejaký spôsob voľby alebo hlasovania vo voľbách či referende. Podľa ministra vnútra Daniela Lipšica je nepochopiteľné, že doteraz taký trestný čin neexistoval. Novým trestným činom je aj falšovanie predmetov kultúrnej hodnoty, tam spadá napríklad falšovanie obrazov. V zákone je presne zadefinovaný aj archeologický nález.

Novým trestným činom je aj marenie exekučného konania . „Aj konanie povinného, ktorým marí exekučné konanie napríklad tým, že veci, ktoré spadajú do jeho majetkovej podstaty, napríklad ukryje, alebo ich nezahrnie do súpisu, resp. neuvedie hodnotu svojho majetku, je marením exekučného konania,“ myslí si Kolíková.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mikloš zrušil projekty informatizácie, hovorí o eldoráde
<< predchádzajúci článok
Bieloruský režim zrušil dva popredné kritické denníky