Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. decembra 2019

Volebnú kampaň môžu viesť len kandidujúce politické stranyIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR František Iván
Bratislava 15. decembra (TASR) - Volebnú kampaň do budúcoročných parlamentných volieb môžu viesť tie politické strany, ktoré kandidujú v týchto voľbách. Financovať ju môžu výlučne z transparentného účtu, na ktorý im môže prispieť ktokoľvek. Potvrdila to riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová. Pripomenula tiež, že príspevok, ktorý strana dostane, keď sa dostane do parlamentu, je určený na jej činnosť a rozvoj. Nesmie sa podľa nej použiť na pôžičku alebo dar.


V júni tohto roka prijali poslanci Národnej rady (NR) SR novelu zákona, ktorou sa zrušili tretie strany ako subjekty, ktoré môžu viesť kampaň. "Podstatné je, že objednávateľom predmetu volebnej kampane môže byť výlučne politická strana", uviedla Chmelová s tým, že ide o tie politické strany, ktoré kandidujú vo voľbách.

Politické subjekty môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Do tohto limitu sa rátajú aj náklady, ktoré strana minula na svoju propagáciu v čase začínajúcom 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb. Kampaň sa končí 48-hodinovým volebným moratóriom. Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára 2020.

Chmelová takisto pripomenula, že zákon o politických stranách a hnutiach presne vymedzuje, na čo je možné použiť prostriedky zo štátneho rozpočtu, ktoré strana po voľbách dostane. Účelom týchto prostriedkov je podľa nej podporiť činnosť politickej strany. "Predpokladá sa, že politická strana, ktorá sa dostala do parlamentu, sa má na základe tejto pomoci od štátu rozvíjať, pretože dostala mandát od voličov na jej rozvoj a podporu," uviedla.

"V zákone je uvedené, že tieto prostriedky nesmie ani požičiavať, ani darovať," povedala v tejto súvislosti Chmelová s tým, že v prípade koalície sa strany dohodnú na rozdelení príspevku. V budúcoročných parlamentných voľbách kandiduje jedna koalícia, a to koalícia strán Progresívne Slovensko (PS)-Spolu.

Príspevok na mandát patrí strane, ktorá sa dostala do NR SR, podľa počtu získaných mandátov. Podľa zákona tiež môže strana získať tzv. príspevok za hlasy. Získa ho strana, ktorá vo voľbách do NR SR získala viac ako tri percentá z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Strane, ktorá získala príspevok za hlasy, vzniká tiež nárok na príspevok na činnosť.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Líder britských labouristov Corbyn: Je mi ľúto volebnej porážky
<< predchádzajúci článok
V roku 2019 bolo prijatých 116 materiálov s vplyvom na podnikateľov

Volebnú kampaň môžu viesť len kandidujúce politické strany - diskusné fórum čitateľov