24hod.sk    Z domova

19. septembra 2011

Vrabec taliansky je samostatným druhom



Podľa nórskych vedcov je vrabec taliansky (Passer italiae) platným druhom, ktorý vznikol iba v nedávnej histórii skrížením vrabca domového (Passer domesticus) s vrabcom obojkovým (Passer ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) - Podľa nórskych vedcov je vrabec taliansky (Passer italiae) platným druhom, ktorý vznikol iba v nedávnej histórii skrížením vrabca domového (Passer domesticus) s vrabcom obojkovým (Passer hispaniolensis). Svoje tvrdenia zakladajú na analýze DNA, ktorá podľa nich definitívne vyriešila dlhoročnú vedeckú debatu o systematickom postavení talianskych vrabcov.


Vrabca talianskeho považujú za samostatný druh viacerí vedci, podľa iných však ide o kríženca vrabca domového a obojkového, prípadne za poddruh jedného z týchto druhov. Biológ Glenn-Peter Saetre z Universitetet i Oslo sa spolu s kolegami preto rozhodol odobrať vzorky krvi vrabcov talianskych a obojkových, ktorí žijú na rovnakých lokalitách v juhovýchodnom Taliansku.

"Analýzou DNA sme dokázali, že vrabec taliansky je hybridom medzi vrabcom domácim a obojkovým. Čo je však rovnako dôležité, je skutočnosť, že vrabce talianske sa nekrížia s vrabcami obojkovými a to aj napriek tomu, že oba druhy obývajú rovnaké lokality. Ak by sa medzi sebou krížili, tak by sme objavili jedince s génmi oboch druhov. Ale žiadne také sme nenašli, takže si myslíme, že tieto dva druhy si vytvorili voči sebe nejaký druh reprodukčnej bariéry," uviedol Saetre, ktorý s kolegami zverejnil výsledky výskumu v časopise Molecular Ecology. "Buď sa vrabcom talianskym nepáčia vrabce obojkové alebo sa možno pária v inom čase. Nepoznáme presný dôvod, prečo sa nekrížia, sme si však istí, že sa tak nedeje," dodal Saetre s tým, že tento výskum preukázal, že vytvorenie nového druhu skrížených dvoch iných je v prírode častejším javom, než sa doteraz predpokladalo.

Informácie pochádzajú z webstránky bbc.co.uk.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/vrabec-taliansky-je-samostatnym-druhom-cl173740.html