Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. novembra 2007

Vrcholí projekt na pomoc obetiam násilníkov v rodinách



Poskytovať komplexnú pomoc rodinám, ktoré trpia násilím svojho drogovo závislého člena, je cieľom projektu Drogy a násilie občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia (PON). Ako agentúru SITA ...



Zdieľať

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) - Poskytovať komplexnú pomoc rodinám, ktoré trpia násilím svojho drogovo závislého člena, je cieľom projektu Drogy a násilie občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia (PON). Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa združenia Kveta Škvarková, projekt, na ktorom spolupracovali s Ligou za duševné zdravie, vyvrcholí tento mesiac. Združenie však chce s Ligou za duševné zdravie spolupracovať aj po jeho skončení. Od septembra 2006 poskytujú odborníci v poradniach PON, ktoré sú vo všetkých ôsmich krajských mestách a v Poprade, komplexnú kvalifikovanú pomoc. Napríklad zastupujú obete drogovo závislých členov rodín na súdoch či iných orgánoch a pomáhajú tak riešiť konkrétne prípady.

Podľa skúseností občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia sú práve prípady domáceho násilia súvisiaceho s alkoholom a inými drogami najdramatickejšie, najťažšie a najodolnejšie voči snahám o nápravu. Problémom viacerých rodín je aj to, že nevedia, na koho sa majú obrátiť, nemajú dosť informácií. V rámci projektu preto združenie pripravilo krátke informačné materiály s radami ako postupovať v rodine žijúcej s narkomanom. Pripravuje aj nepredajný časopis Spolu, ktorý koncom roka nájdu záujemcovia v poradniach PON aj v inštitúciách, s ktorými združenie spolupracuje, na sociálnych odboroch, súdoch, školách.

Občianske združenie Pomoc obetiam násilia otvorilo svoju prvú poradňu pred desiatimi rokmi, v októbri 1997 v Bratislave na Cintorínskej ulici. Prvými klientmi boli obete podvodov, krádeží, násilia na pracovisku, zo strany susedov či obete sexuálne motivovaných trestných činov. Neskôr začali narastať prípady obetí domáceho násilia, ktorých počet v súčasnosti predstavuje v poradniach PON až tri štvrtiny zo všetkých prípadov. V roku 2006 ich všetky poradne spolu riešili 709. Postupne sa v rámci tejto skupiny zvyšoval počet násilných trestných činov v rodine spôsobených drogovo závislými. V súčasnosti má PON deväť poradní po celom Slovensku a široký okruh odborníkov. Za desať rokov svojho trvania poskytli v poradiach PON viac ako 11-tisíc konzultácií a rôznych služieb vyše štyrom tisícom klientov.

PON tiež prevádzkuje Linku pomoci obetiam. Na čísle: 0850-111 321 (pre volania zo zahraničia: +421 2 52 63 24 94) poskytnú odborníci informácie o službách pre obete trestných činov. Volať na číslo sa dá bez predvoľby za polovicu miestneho hovorného z celého Slovenska od pondelka do piatka, od 10:00 do 14:00. Skontaktovať sa dá aj cez internet, na adrese: linka@pomocobetiam.sk alebo písomne na adrese: Pomoc obetiam násilia, P.O. Box 83, 820 05 Bratislava 25. Podrobnosti o práci združenia možno nájsť na webovej stránke - http://www.pomocobetiam.sk.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Paris Hilton odložila charitatívnu prácu a letí do Tokia
<< predchádzajúci článok
NAJVYŠŠIE VRCHY Slovenska s Františkom Kelem