Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. apríla 2007

Všetci policajti odmietli zodpovednosť za smrť Karola SendreiaVšetci siedmi obžalovaní policajti odmietli obžalobu, podľa ktorej sa podieľali na mučení a smrti Róma Karola Sendreia. Na pojednávaní pred senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 3. apríla (WEBNOVINY) – Všetci siedmi obžalovaní policajti odmietli obžalobu, podľa ktorej sa podieľali na mučení a smrti Róma Karola Sendreia. Na pojednávaní pred senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici uviedli, že nevideli, že by niektorý z kolegov bil Sendreia a jeho synov najprv na policajnej stanici v Jelšave a potom na Obvodnom oddelení PZ v Revúcej.

Bývalý starosta Magnezitoviec Andrej H., ktorého obžalovali za pokus ublíženia na zdraví voči Sendreiovi, označil obžalobu voči nemu za účelovú a prípad v tom čase za spolitizovaný. Starosta povedal, že 5. júla 2001 popoludní k nemu prišiel Karol Sendrei sťažovať sa na zákrok jeho syna Ondreja, ako policajta, voči nevlastnému Sendreiovmu synovi Róbertovi. Starosta Sendreia posielal preč, ale ten svoj verbálny útok podporil fyzickým a nadával aj starostovej manželke. Starostov syn Ondrej, ktorý bol v tom čase príslušníkom Obvodného oddelenia PZ v Jelšave, zasadil agresívnemu Sendreiovi jediný úder do tváre, po ktorom útočník padol. Na zemi ho starosta prikľakol a pridržal do príchodu policajnej hliadky. Starosta priznal, že Sendreia dva razy udrel, ale z obáv, že agresívny muž ohrozí jeho rodinu, vrátane dvoch maloletých vnúčat. Medzitým Sendreiovi pribehli na pomoc jeho traja synovia. Starostovi a jeho rodine sa vyhrážali zabitím a zdemolovali plot. Sendreia a jeho dvoch synov potom spacifikovali dve policajné hliadky s pomocou starostovho syna, hoci bol mimo služby.

Sendreia a synov Petra a Róberta potom previezli na policajné oddelenie do Jelšavy a neskôr na ošetrenie do nemocnice v Revúcej. Z nemocnice ich transportovali na policajnú stanicu v Revúcej. Príslušníci hliadky povedali, že Karol Sendrei šiel sám, nekríval a nebolo mu treba pomáhať ani do schodov. O tom, kto mohol spôsobiť Karolovi Sendreiovi smrteľné zranenia, nevedel ani jeden z obžalovaných policajtov.

Karol Sendrei zomrel po bitke na policajnej stanici v Revúcej 6. júla 2001. Policajti otca so synmi pripútali večer 5. júla na pevné časti budovy a nechali na chodbe stanice do rána. Podľa prokurátora za smrť 50-ročného Róma z Magnezitoviec sú vinní štyria bývalí príslušníci z Revúcej a traja policajti z Jelšavy.

Príslušníci policajných hliadok na súde povedali, že pri zákroku na dvore starostu v Magnezitovciach použili okrem hmatov a chvatov voči Sendreiovi a jeho synom aj obušky, pretože boli agresívni. Cestou na policajné oddelenia, ani neskôr nikoho zo Sendreiovcov nebili. Dvaja zo siedmich policajtov vyjadrili ľútosť nad tým, čo sa stalo.

Riaditeľ Medzinárodného klubu pre mierový výskum pri OSN a predseda Ligy aktivistov pre ľudské práva Columbus Igboanusi, ktorý proces sleduje, pre agentúru SITA označil výpovede policajtov za alibistické. Podľa Igboanusiho je dokázané, čo kto z nich robil a akou mierou.

Pojednávanie pokračuje v stredu výsluchom troch Sendreiových synov. Rozsudok sa neočakáva.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa VšZP treba zrušiť celé nemocnice
<< predchádzajúci článok
CaMed – odborná konferencia APKT o mediálnom práve

Všetci policajti odmietli zodpovednosť za smrť Karola Sendreia - diskusné fórum čitateľov

Advokáti obvinených4.4. 4:25:59