Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júla 2010

Všetky nemocnice Agelu k máju ziskovéSpoločnosti Agel SK, a.s. sa darí znižovať zadlženosť nemocníc, ktoré v minulých rokoch prevzala. Ako agentúru SITA informovala tlačová hovorkyňa firmy Andrea ...Zdieľať
nemocnica sala Nemocnica v Šali

SITA/wikimedia.org BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) Spoločnosti Agel SK, a.s. sa darí znižovať zadlženosť nemocníc, ktoré v minulých rokoch prevzala. Ako agentúru SITA informovala tlačová hovorkyňa firmy Andrea Haščíková, vlani sa vo všetkých zariadeniach podarilo znížiť stratu od 24 do 53 %.

Nemocnica Krompachy, spol. s.r.o. evidovala medziročný pokles záporného hospodárskeho výsledku o 24 %, Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, a.s. o 38 %. Nezisková organizácia Forlife n.o., prostredníctvom ktorej Agel manažérsky riadi nemocnice v Komárne a Šali, znížila v minulom roku svoju stratu v porovnaní s rokom 2008 o 53 %.

"K 31. máju tohto roku vykazujú všetky zariadenia hospodárenie so ziskom," priblížila aktuálny stav v nemocniciach Haščíková. Ak sa pritom podľa nej nezmení politika úhrady výkonov zdravotnej starostlivosti na úrovni zdravotných poisťovní, očakávajú v roku 2010 stabilizovaný hospodársky výsledok. Agel sa v uplynulom roku snažil v nemocniciach predovšetkým o pokles záväzkov voči orgánom štátnej správy a obchodným partnerom, ale aj o zníženie nákladovosti bežnej prevádzky a o stabilizáciu príjmov. Investície išli podľa Haščíkovej predovšetkým do nákupu technológií a vozidiel rýchlej zdravotnej pomoci. V tomto roku plánujú v Krompachoch v prípade získania prostriedkov z Európskej únie rekonštrukciu ambulantného pavilónu a doplnenie zdravotníckych technológií chirurgie. V Levoči sa okrem iného chystá rekonštrukcia operačných gynekologických sál a pripravuje sa rekonštrukcia pavilónu psychiatrie. Forlife by mal získať ultramoderné vysokovýkonné CT.

Firma Agel SK prevádzkuje nemocnice v Krompachoch a Levoči a manažérsky riadi nemocnice v Komárne a Šali. Posledné spomínané zariadenie má však vážne problémy. Nezisková organizácia Forlife, n.o., prostredníctvom ktorej ho Agel manažérsky riadil, totiž koncom júna oznámila, že pre nezáujem poisťovní a narastajúci dlh končí prevádzku šalianskej nemocnice. Informovala aj o hromadnom prepúšťaní 65 ľudí, ďalším plánovala ponúknuť prestup do Komárna. Forlife taktiež avizoval, že Nitriansky samosprávny kraj, ktorý je majiteľom zariadenia, požiada o ukončenie nájomnej zmluvy. Ďalší osud nemocnice je tak v rukách krajských poslancov.

Agel však zároveň iba prednedávnom získal na najbližších 25 rokov do prenájmu Župnú nemocnicu s poliklinikou vo Zvolene. Jeho dcérska firma Nemocnica Zvolen ju začala prevádzkovať 1. júla. Banskobystrickej župe bude platiť nájomné 500 tis. eur ročne, pričom za prvé tri roky zaplatí vopred. Župa získala za jedno euro 33 % akcií Nemocnice Zvolen, čo jej zabezpečí kontrolu nad nemocnicou. Zmluva je uzavretá na 25 rokov s opciou na ďalších 15 rokov. Agel má podľa medializovaných informácií záujem aj o mestskú nemocnicu v Krupine, o čom už začal rokovať s predstaviteľmi mesta.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gréci v 1. hlasovaní schválili dôchodkovú reformu
<< predchádzajúci článok
Červený kríž má pre obete povodní takmer 85000 €

Všetky nemocnice Agelu k máju ziskové - diskusné fórum čitateľov