Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. mája 2019

Výber kandidátov na európskeho prokurátora ešte nie je uzavretýIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bratislava 14. mája (TASR) - Vo výberovom konaní slovenských kandidátov na funkciu európskeho prokurátora uspel Juraj Novocký z Úradu špeciálnej prokuratúry SR. Slovensko však musí doplniť ešte dvoch kandidátov, Generálna prokuratúra (GP) SR preto vyhlási ďalšie výberové konanie. TASR to potvrdila hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Zuzana Drobová. Z troch slovenských uchádzačov má Rada EÚ po vypočutí vybrať jedného kandidáta, ktorý bude pôsobiť ako európsky prokurátor SR v Kolégiu Európskej prokuratúry.


Kandidáti na funkciu európskeho prokurátora už nemajú vekové obmedzenie, poslanci ho zrušili na aktuálnej schôdzi parlamentu. "Prvé výberové konanie bolo vyhlásené v januári 2019, avšak nebolo úspešné, keďže sa neprihlásil ani jeden kandidát. Vzhľadom na túto skutočnosť pripravilo ministerstvo spravodlivosti v spolupráci s Generálnou prokuratúrou novelu zákona, ktorou sa odstránila požiadavka vekového cenzu 40 rokov pre kandidátov na funkciu európskeho prokurátora," informovala Drobová. Pre kandidátov má podľa právnej úpravy naďalej platiť podmienka aspoň desaťročného výkonu funkcie prokurátora, sudcu alebo advokáta, z toho najmenej päť rokov funkcie prokurátora alebo sudcu.

Do aprílového výberového konania sa prihlásili traja uchádzači, úspešne ho absolvoval Novocký. "Vzhľadom na uvedené skutočnosti, bude nevyhnutné vyhlásiť zo strany GP SR tretie výberové konanie, aby mohla SR predložiť troch kandidátov na vypočutie Rade EÚ. Tá z týchto uchádzačov vyberie jedného kandidáta, ktorý bude pôsobiť ako európsky prokurátor SR v Kolégiu Európskej prokuratúry," doplnila Drobová. Slovensko tak v súčasnosti nemá zástupcu v Európskej prokuratúre a proces jeho výberu sa ešte stále realizuje.

"Tretie výberové konanie je zo strany GP SR nevyhnutné vyhlásiť bezodkladne, aby sa úspešní kandidáti mohli zúčastniť na vypočutí v Rade EÚ, pričom posledný termín je indikovaný na jún 2019," pripomenula Drobová. Podľa hovorkyne GP SR Andrey Predajňovej budú informácie o výberovom konaní na európskeho prokurátora zverejnené na webovej stránke Generálnej prokuratúry SR.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Príspevok na kúpu školských potrieb poslanci posunuli do 2. čítania
<< predchádzajúci článok
Zákaz hazardných hier na území obce bude naďalej podmienený petíciou

Výber kandidátov na európskeho prokurátora ešte nie je uzavretý - diskusné fórum čitateľov