Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. septembra 2013

Výbor Senátu dospel k súhlasu ohľadom rezolúcie o zákroku v Sýrii



Zasadnutie amerického Senátu.



Zdieľať
Zasadnutie amerického Senátu. Foto: TASR/AP Photo
 
Washington 4. septembra (TASR) - Členovia zahraničného výboru amerického Senátu v utorok večer dospeli k dohode v súvislosti s návrhom oficiálnej rezolúcie o použití vojenskej sily v Sýrii.


Výbor dospel k rozhodnutiu po tom, čo si vypočul amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho, ministra obrany Chucka Hagela a predsedu Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA generála Martina Dempseyho, ktorí pred členmi výboru obhajovali zamýšľaný vojenský zásah vo vojnou poznačenej krajine. Kabinet prezidenta Baracka Obamu tvrdí, že nie je pochýb, že nedávne použitie smrtiacich chemických zbraní v blízkosti Damasku má na svedomí režim sýrskeho prezidenta Baššára Assada a je nutné zabrániť ďalšiemu podobnému incidentu.

Návrh dokumentu, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters, obmedzuje časové trvanie možnej vojenskej operácie na 60 dní s možnosťou jednorazového predĺženia akcie o ďalších 30 dní. Rezolúcia zároveň zakazuje nasadenie amerických pozemných ozbrojených síl v Sýrii.

Členovia výboru budú o návrhu hlasovať už dnes. V prípade, že bude dokument schválený, posunie sa ďalej na prerokovanie celému Senátu. Ten by mal následne o návrhu hlasovať 9. septembra.

USA: Rusko by mohlo zintenzívniť vojenskú pomoc Sýrii po zákroku zo strany USA

Dá sa predpokladať, že Rusko zintenzívni svoju vojenskú pomoc Sýrii, ak sa Spojené štáty rozhodnú pre vojenský zákrok v krajine. Pred zahraničným výborom amerického Senátu to v utorok vyhlásil generál Martin Dempsey, predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA.

"Sú isté náznaky, že Rusi dali svoje slovo režimu (sýrskeho prezidenta Baššára Assada), že ak im niečo zničíme, oni im to vykompenzujú," dodal generál.

Ako ďalej uviedla agentúra Reuters, Dempsey však podotkol, že ani táto možnosť by nemala stáť v ceste možnému vojenskému zásahu v Sýrii.
 


Obamovi ministri obhajujú možný zákrok v Sýrii pred senátnym výborom

"Toto nie je pravá chvíľa, aby sme ostávali nemými svedkami zabíjania v Sýrii. Toto nie je chvíľa na izolacionistický postoj," povedal Kerry a zároveň zdôraznil, že nie je pochýb, že za smrtiacim chemickým útokom pri Damasku z 21. augusta stáli ozbrojené zložky sýrskeho prezidenta Baššára Assada.

Kabinet prezidenta Baracka Obamu trvá na tom, že je jeho povinnosťou stavať sa do role globálneho lídra pri podnikaní opatrení proti zatiaľ najdrvivejšiemu použitiu chemických zbraní za posledných 25 rokov. Američania tvrdia, že pri sarinových útokoch pred dvoma týždňami zahynulo najmenej 1429 ľudí, pričom viac než 400 z nich boli deti.

John Kerry Foto: TASR/AP Photo
 
Vo svojom prejave Kerry podotkol, že prezident Obama nežiada Spojené štáty, aby išli v Sýrii do vojny. Možná intervencia má byť podľa ministra zahraničných vecí zameraná na to, aby "Assadovi obmedzila a zabránila možnosť použiť chemické zbrane."

Kerry senátny výbor ubezpečil, že Obamova administratíva nemá v pláne v súvislosti s občianskou vojnou vysielať do Sýrie vlastné pozemné jednotky. Ako však uviedla televízna stanica CNN, politik a bývalý odporca amerického vojenského pôsobenia vo Vietname zároveň apeloval na Kongres, aby vo svojej rezolúcii dávajúcej súhlas na vojenský zákrok v Sýrii výslovne nezakázal vyslanie pozemných jednotiek. USA by tak do krajiny mohli poslať svojich vojakov, aby zhabali chemické zbrane, napríklad v prípade, že by hrozilo, že sa ich zmocnia extrémistické skupiny.

Ako ďalej informovala agentúra Reuters, Kerry upozornil Kongres, aby sa povolenie na intervenciu neobmedzilo len na jednorazový zásah, nakoľko by sa Assad mohol v budúcnosti znovu uchýliť k použitiu chemických zbraní. "Ak by bol tak hlúpy, že by to spravil znovu, generál Dempsey má k dispozícii ďalšie prostriedky, ako zasiahnuť," povedal minister.

Hagel doplnil, že údajné použitie chemických zbraní v Sýrii predstavuje "veľké riziko a vážnu hrozbu" pre národnú bezpečnosť USA ako aj ich spojencov. "Spojené štáty musia prostredníctvom svojich činov preto ukázať, že použitie chemických zbraní sa nedá tolerovať."


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Európska únia počká na závery inšpektorov OSN v Sýrii (3. 9. 2013)
 Dôkazy o chemickom útoku v sýrskom Halabe existujú (3. 9. 2013)
 Kongres pravdepodobne vysloví súhlas so zásahom v Sýrii (3. 9. 2013)
 John Kerry večeriaval s Asadom, teraz chce napadnúť Sýriu (3. 9. 2013)



nasledujúci článok >>
Vláda prerokuje zámer, ktorý upraví nadobúdanie poľnohospodárskej pôdy
<< predchádzajúci článok
Šanghajskí vedci v štúdii varujú pred epidémiou cukrovky v Číne