Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. augusta 2012

Výbuch v Handlovej si pred troma rokmi vyžiadal 20 obetí



V piatok uplynuli presne tri roky od tragédie v bani Handlová. Pri nešťastí vtedy prišlo o život 20 baníkov a banských záchranárov. Súdny proces s troma obvinenými z prečinu ...



Zdieľať
handlova TRENČÍN 10. augusta (WEBNOVINY) - V piatok uplynuli presne tri roky od tragédie v bani Handlová.


Pri nešťastí vtedy prišlo o život 20 baníkov a banských záchranárov. Súdny proces s troma obvinenými z prečinu všeobecného ohrozia však stále nezačal.

Všetci traja boli v čase výbuchu zamestnaní v spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza a.s. a podieľali sa na riadení likvidácie požiaru v bani Handlová 10. augusta 2009.

„Táto trestná vec sa dostala na súd iba nedávno - 14. júna 2012, kedy doručili Okresnému súdu Prievidza obžalobu na tri osoby spolu s rozsiahlym spisovým materiálom, ktorý má okolo 4 000 listov,“ informoval hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.

Obvineným hrozí trest odňatia slobody od štyroch do desať rokov. Ako ďalej hovorca uviedol, sudca spis študuje, termín hlavného pojednávania ešte určený nie je.

„Ten istý sudca sa zároveň zaoberá starším prípadom banskej tragédie, kde je hlavné pojednávanie so štyrmi obžalovanými vytýčené na začiatok septembra,“ dodal.

Obrazom: Tragédia v bani Handlová


Príčina nešťastia je nejasná

Vyšetrovanie viedol v tejto veci aj Obvodný banský úrad v Prievidzi. Jeho vtedajší riaditeľ Bohuš Sliacky v roku 2011 informoval, že za tragédiu mohlo viacero faktorov, a to deformácia chodby, zmenšenie jej prierezu, zával popolčeka v chodbe, teplota požiariska a otvorenie dverí v chodbe.

"Zo záverov vyšetrovania nie je možné jednoznačne určiť, čo bolo hlavnou príčinou explozívneho vyhorenia plynov, a preto nie je možné konštatovať konkrétne a jednoznačné porušenie bezpečnostných predpisov," povedal v roku 2011 Sliacky.

Navyše úrad zistil aj 13 iných nedostatkov, tie však explóziu nezapríčinili. S týmto záverom vyšetrovania však nebol spokojný vtedajší minister hospodárstva Juraj Miškov, ktorý Sliackeho z postu šéfa úradu odvolal.

„Aj po troch rokoch haváriu vnímame ako najťažšiu situáciu v histórii našej spoločnosti. Bola tvrdou skúškou pre banských záchranárov, riadiacich zamestnancov a všetkých, ktorí sa podieľali na likvidácii následkov. Úprimne si želáme, aby banícka práca bola bezpečná a táto tragická udalosť posledná,“ uviedla hovorkyňa Hornonitrianskych baní Adriana Siváková.

Podnik podľa nej posilnil opatrenia na zlepšenie požiarnej prevencie podzemia, ktoré sa týkajú technického vybavenia, bezpečnostnej prevencie, ale aj organizácie riadenia. Oblasť v mieste požiaru je uzatvorená betónovými hrádzami a bezpečne izolovaná od ostatnej časti podzemia. V tejto časti bane už aktívnu banskú činnosť neplánujú.

„Po obnovení prevádzky nedošlo na našich pracoviskách k žiadnym neočakávaným prevádzkovým ani bansko-geologickým problémom,“ dodala Siváková.


Deň bielych ruží

V Handlovej si dnes tragédiu pripomenú Dňom bielych ruží. Na Kostole sv. Kataríny sa o 9:30 rozozvučia zvony, čo bude predstavovať posledné spojenie s baníkmi v podzemí z 10. augusta 2009.

Počas celého dňa môžu pozostalí, verejnosť či delegácie položiť k pamätníku bielu ružu a večer o 18:00 sa bude konať stretnutie pri pamätníku za účasti vedenia mesta a členov Handlovského baníckeho spolku.

“Mesto Handlová urobilo maximum pre všetkých pozostalých. Do vyšetrovania nijakým spôsobom nezasahuje a ani zasahovať nemôže. Minulosť hovorí o rôznych teóriách, o zlyhaní ľudí, o sile prírody...Na to, aby boli všetky súvislosti prešetrené máme v Slovenskej republike orgány kompetentné rozhodnúť. Prianím mesta je, aby bolo rozhodnuté na základe pravdivých, overených faktov. Dĺžku vyšetrovania nevie zrejme odhadnúť nikto,“ skonštatovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.

Obeťami banského nešťastia z 10. augusta 2009 sa stali 20 baníci – 11 banských záchranárov a deväť baníkov, ktorí ráno likvidovali požiar v časti Východnej šachty v hĺbke zhruba 330 metrov pod povrchom. Približne o 9:30 sa prerušilo telefonické spojenie a vypadli snímače, ktoré indikujú stav banských plynov. Pravdepodobne vtedy nastal výbuch, ktorého tlaková vlna ľahko zranila aj ďalších deviatich baníkov, vzdialených od miesta nešťastia 150 až 200 metrov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Francúzsky prezident chce zákony o fiškálnom pakte
<< predchádzajúci článok
Filipínsku Manilu zasiahli ničivé lejaky, hlásia 60 obetí