Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. januára 2006

Výbuchy odstavili energetické dodávky z Ruska do GruzínskaRuské Ministerstvo pre mimoriadne situácie potvrdilo výbuch, ktorý zničil prenosový stĺp elektrického prúdu a následkom ktorého vypadla dodávka prúdu do Gruzínska. Dve explózie, ktoré sa ...Zdieľať

MOSKVA 22. januára (WN/SITA/AFP) - Ruské Ministerstvo pre mimoriadne situácie potvrdilo výbuch, ktorý zničil prenosový stĺp elektrického prúdu a následkom ktorého vypadla dodávka prúdu do Gruzínska. Dve explózie, ktoré sa odohrali na hlavnej a rezervnej vetve plynovodu Mozdok-Tbilisi neďaleko hranice s Gruzínskom, spôsobili zastavenie dodávok plynu do Gruzínska a Arménska.

Oprava elektrického stĺpu podľa vyjadrenia ministerstva potrvá najmenej jeden týždeň. Potvrdilo sa tak predošlé vyhlásenie gruzínskych predstaviteľov, ktorý zaznamenali krátko po sebe výpadok dodávok plynu i elektrického prúdu. Pokračovanie dodávok elektrickej energie z Ruska do Gruzínska sa zabezpečuje cez iné vedenie a očakáva sa aj dodávka prúdu z Turecka.

Gruzínsky prezident Michail Saakašvili skorej počas dňa obvinil Rusko, že stojí za dvoma explóziami na hlavnom plynovode do Gruzínska a Arménska. "Vysvetlenia, ktoré sme dostali od Moskvy, sú absolútne neadekvátne a protirečivé. Gruzínsko sa stalo obeťou vážnej sabotáže zo strany Ruskej federácie," uviedol Saakašvili. "Medzi inými príčinami skúmame aj možnosť, že išlo o teroristický útok, no takéto tvrdenie by bolo zatiaľ predčasné," povedal v nedeľu doobeda o možných príčinách výbuchu hovorca ruského ministerstva pre výnimočné situácie Vladimir Ivanov. Obnova dodávok plynu môže podľa neho trvať pre vzdialenosť miest výbuchov a najmä nepriaznivé počasie aj niekoľko dní.

V gruzínskej metropole Tbilisi zástupca ministra pre energetiku uviedol, že "dodávky plynu sa úplne zastavili a v plynovodoch sa nachádza plyn iba na najbližších 24 hodín. Začali sa už rozhovory o dodávke plynu s Azerbajdžanom a Iránom, no to potrvá najmenej niekoľko dní," uviedol zástupca ministra.

V hornatom Arménsku predstavitelia spoločnosti Armrosgazprom vyzvali obyvateľstvo na šetrenie plynom, ktorý už púšťajú zo zásob a obmedzili dodávky pre nestrategické spoločnosti.

Zastavenie dodávok prišlo v čase napätých vzťahov medzi Ruskom a Gruzínskom, ktoré sa zhoršili po "ružovej revolúcii" koncom roka 2003, pri ktorej sa k moci dostal prozápadný prezident Michail Saakašvili. Vzťahy dlhoročných spojencov Ruska s Arménskom sa naštrbili po zvýšení cien plynu. Prezident Robert Kocharian má v nedeľu pricestovať do Moskvy na otvorenie arménsko-ruského kultúrneho podujatia a na rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šaronov zdravotný stav sa nezmenil
<< predchádzajúci článok
Holandská polícia našla 40 kilogramov čistého kokaínu