Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Pre ženy

20. marca 2012

Vychudnutým modelkám v izraelských médiách odzvoniloNový izraelský zákon zakazuje príliš chudým modelkám účinkovanie v miestnych reklamách. Okrem toho prikazuje vydavateľom periodík oznámiť, ak boli fotografie mužov a žien upravené ...Zdieľať
anorexia BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) - Nový izraelský zákon zakazuje príliš chudým modelkám účinkovanie v miestnych reklamách.


Okrem toho prikazuje vydavateľom periodík oznámiť, ak boli fotografie mužov a žien upravené tak, aby vyzerali štíhlejšie, než v skutočnosti sú.

Vláda sa totiž snaží zabrániť šíreniu porúch prijímania potravy. Podporovatelia zákona dúfajú, že tento krok podporí zviditeľnenie zdravo vyzerajúcich modeliek v reklamnej sfére a zvýši povedomie o digitálnych trikoch, ktoré premenia už aj tak štíhlu ženu na nezdravo vychudnutú.

"Chceme zlomiť ilúziu, že modelky, ktoré vidíme, sú skutočné," uviedol Liad Gil-Har, asistent jednej zo zástankýň zákona Rachel Adato. Podľa antropologičky Sigal Gooldin dve percentá izraelských dievčat vo veku 14 až 18 rokov trpia závažnými poruchami prijímania potravy.

Podľa zákona sa musia modelky pred každým fotením či nakrúcaním reklamy, ktorú použijú na izraelskom trhu, preukázať zdravotným záznamom nie starším ako tri mesiace dokazujúcim, že nie sú podvyživené. Meradlom má byť index telesnej hmotnosti (Body Mass Index - BMI). Obhajcom zákona je aj modelingový agent Adi Barkan, ktorý sa tejto práci venuje 30 rokov. Tvrdí, že mladé ženy, s ktorými sa v modelingu stretáva, sú stále štíhlejšie a slabšie. "Vyzerajú ako mŕtvoly," uviedol.

Kritici zákona poukazujú na to, že by sa mala upriamiť pozornosť na zdravie a nie na hmotnosť. Niektoré ženy sú podľa nich prirodzene veľmi štíhle. Izraelská modelka Adi Neumann má hodnotu BMI 18,3, čo sa už zaraďuje do kategórie podvýživy a podľa zákona tak nesmie účinkovať v reklamách publikovaných alebo vysielaných v krajine.

Tvrdí však, že je zdravá a nemá problém s prijímaním stravy. "Na jednej strane možno ublížime niekoľkým modelkám, no na druhej strane zachránime množstvo detí," uviedla Adato. "Nemusíte byť podvyživené, aby ste boli krásne či úspešné," odkázala mladým dievčatám.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dukanova diéta – hit na celom svete
<< predchádzajúci článok
Febiofest uvedie na 170 predstaveniach takmer 90 snímok

Vychudnutým modelkám v izraelských médiách odzvonilo - diskusné fórum čitateľov