31. októbra 2010

Vyhral Bett, Atény slávili 2500. výročie vzniku maratónu

Klasický maratón z Maratónu do Atén vyhral Keňa Raymond Bett

Dvadsiaty ôsmy ročník klasického maratónu z Maratónu do Atén vyhral suverénne 26-ročný Keňan Raymond Bett časom 2:12:40 h pred svojimi krajanmi Jonathanom Kipkorirom (2:14:05) a Edwinom Kimutaiom (2:15:21). Pokus o prekonanie traťového rekordu 2:10:55 h, ktorý dosiahol na OH 2004 Stefano Baldini, však nevyšiel. V kategórii žien bola najlepšia Rasa Drazdaukaiteová z Litvy časom 2:31:06.

Tohtoročné preteky boli súčasťou osláv 2500. výročia vzniku maratónskeho behu a slávnej bitky pri Maratóne, kde v roku 490 pred naším letopočtom Aténčania a ich spojenci vyhrali nad Peržanmi. Vo všetkých súťažiach aténskeho podujatia štartovalo 12 500 bežcov. Na 10-kilometrovú trať sa vydal aj grécky predseda vlády George Papandreou.

Na štarte niektorej zo súťaží boli v nedeľu viaceré svetové maratónske legendy ako Abel Anton zo Španielska, Talian Stefano Baldini, Američanka Joan Benoitová, Constantina Ditová z Rumunska, Brit Ron Hill, Rosa Motová z Portugalska a Američanka Kathrine Switzerová, ktorá sa pred 40 rokmi odhodlala absolvovať inkognito Bostonský maratón, keďže ženy vtedy ešte nemali povolenú účasť. Všetky aténske hviezdy získali dovedna 4 olympijské zlaté medaily, tri svetové tituly a šesť európskych.

Výsledky:

Muži: 1. Raymond Bett 2:12:40 h, 2. Jonathan Kipkorir 2:14:05, 3. Edwin Kimutai (všetci Keňa) 2:15:21, 4. Henryk Szost 2:15:28, 5. Radoslaw Gardzielewski (obaja Poľ.) 2:15:45, 6. Francesco Bona (Tal.) 2:16:49.

Ženy: 1. Rasa Drazdaukaiteová (Lit.) 2:31:06 h, 2. Oľga Gloková (Rus.) 2:33:51, 3. Svitlana Stanková (Ukr.) 2:38:59.