Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. novembra 2015

Výnosová krivka štátnych dlhopisov má skvalitniť riadenie nášho dlhu



Skvalitniť riadenie štátneho dlhu na Slovensku má takzvaná zero-coupon výnosová krivka štátnych dlhopisov. Ako uviedol Inštitút finančnej politiky (IFP) pri rezorte ...



Zdieľať
Ilustračné fotoFoto: TASR/AP
Bratislava 16. novembra (TASR) - Skvalitniť riadenie štátneho dlhu na Slovensku má takzvaná zero-coupon výnosová krivka štátnych dlhopisov. Ako uviedol Inštitút finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií, výnosová krivka patrí medzi najdôležitejšie nástroje pre tvorcov politík aj investorov.


Podľa IFP pri vydávaní štátnych dlhopisov je základnou podmienkou vedieť, aká kombinácia úrokových nákladov, splatnosti, rizika a iných vlastností dlhopisu je pri aktuálnych a budúcich trhových podmienkach férová. Doteraz však chýbali analytické nástroje, aby bolo možné na túto otázku odpovedať pri emisiách štátnych dlhopisov. Riešením však bude výnosová krivka štátnych dlhopisov. "Poskytuje informáciu o očakávaniach finančného trhu ohľadom vývoja menovej politiky a rizikových prirážkach, ktoré potrebujú investori obchodujúci s vládnymi dlhovými nástrojmi s rôznymi dobami splatnosti. Umožňuje presne povedať, aké sú trhové ceny rôznych vládnych dlhopisov, a tak kvantitatívne ohodnotiť, či je prvotná emisia za ponúkaných podmienok pre štát výhodná," uviedol IFP.

Výnosová krivka tak má umožniť rezortu financií skvalitniť riadenie štátneho dlhu. "Výnosová krivka a ostatné modelové výstupy budú používané ako kľúčová informácia pri monitorovaní vládneho dlhu, úrokových nákladov a formulovaní stratégie riadenia dlhu SR," skonštatoval IFP.

Inštitút je zároveň presvedčený, že lepší a pre verejnosť plne transparentný modelový aparát povedie k ďalšiemu poklesu rizikovosti verejného dlhu Slovenska. Taktiež má pri očakávanom hospodárskom raste a predpokladanej konsolidácii verejných financií poviesť až k štrukturálne vyrovnanému rozpočtu, k poklesu úrokových nákladov na úroveň najlepších krajín eurozóny.

Metodika odhadu výnosovej krivky je založená na štandardnom modeli, ktorý používa napríklad aj Európska centrálna banka a Bundesbank pre odhad výnosovej krivky nemeckých dlhopisov - bundov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Islamský štát: Ako sme udreli v Paríži, udrieme vo Washingtone
<< predchádzajúci článok
Predvianočné upratovanie v Kauflande