Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. októbra 2011

Výpovede lekárov neohrozia zdravotnú starostlivosť



Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik v utorok po rokovaní s riaditeľmi štátnych nemocníc opätovne zopakoval, že akútna zdravotná....



Zdieľať
lekar Odporúčame:


Myjavskí lekári výpovede nepodali

Slovenskí lekári si už hľadajú prácu za hranicami 


V nemocnici v Martine dalo výpoveď 14 lekárov

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) - Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik v utorok po rokovaní s riaditeľmi štátnych nemocníc opätovne zopakoval, že akútna zdravotná starostlivosť bude na Slovensku zabezpečená aj v prípade odchodu viac ako 2 400 lekárov.

Zároveň informoval, že lekári svoje výpovede stále sťahujú.

"Každým dňom sú výpovede niektorých lekárov stiahnuté," povedal minister. Všetky výpovede majú stiahnuť napríklad lekári v nemocnici v Piešťanoch alebo v Národnom rehabilitačnom centre Kováčová.

Ako a čím riaditelia lekárov v týchto zariadeniach presvedčili na stiahnutie výpovedí konkretizovať nechceli. Viac nepovedal ani minister.

"Budeme musieť tých lekárov presviedčať a motivovať, aby výpovede stiahli," prezradil bez ďalších podrobností svoj recept na riešenie situácie Uhliarik.

Na brífingu zároveň upozornil, že podľa dohody budú riaditelia nemocníc akceptovať stiahnutie výpovedí lekárov iba do konca októbra. "Žiaľ, po 1. novembri budú musieť riaditelia nemocníc na tieto miesta hľadať iných lekárov,“ vyhlásil.

Fakultná nemocnice v Prešove napríklad v súčasnosti eviduje viac ako 100 žiadostí o zamestnanie, v posledných dňoch už dve akceptovali. Uhliarik povedal, že v prípade potreby budú oslovovať aj lekárov z iných nemocníc. S lekármi zo zahraničia zatiaľ nepočítajú.


Výpovede môžu niektorým nemocniciam spôsobiť problémy

Niektorí riaditelia nemocníc napriek vyhláseniam ministra priznali, že výpovede im môžu spôsobiť aj problémy. Problematická je napríklad situácia v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave, kde chce odísť väčšina anestéziológov. Minister pripustil, že niektoré oddelenia aj odbory sa pripravujú aj na to, že budú musieť fungovať v inom režime ako doteraz. Odmietol však povedať, v akom.

Podľa údajov rezortu zdravotníctva z 59 zdravotníckych zariadení, ktoré má vo svojej pôsobnosti, podali lekári výpoveď v 18. "Väčšina nemocní teda je v normálnom prevádzkovom režime,“ tvrdí Uhliarik. Na 100 % bude podľa neho zabezpečená aj starostlivosť o onkologických pacientov a o kardiakov. Žiadnu výpoveď totiž neevidujú štátne onkologické ani kardiologické ústavy.


Pomôcť by mala Všeobecná zdravotná poisťovňa

Riešeniu situácie by mohla pomôcť aj štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Jej generálny riaditeľa Marian Faktor prisľúbil, že najväčšia poisťovňa na trhu presunie finančné prostriedky k tým lekárom a pre tie zdravotnícke zariadenia, ktoré budú personálne dobre zabezpečené a budú poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť.

Ku koncu septembra tohto roka podalo podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku výpoveď 2 411 lekárov v 34 nemocniciach. Medzi zdravotníckymi zariadeniami, v ktorých sa lekári rozhodli podať výpoveď, sú všetky kľúčové fakultné nemocnice, ale aj niektoré menšie zariadenia aj akciové spoločnosti. Odborári pristúpili k reálnemu zbieraniu výpovedí 25. augusta. Vtedy bolo pod deklaráciu o pripravenosti ukončiť pracovný pomer podpísaných 3 827 lekárov z 51 nemocníc.

Odborári žiadajú dodržiavanie štyroch požiadaviek

Lekárske odborové združenie žiada presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov.

Aby boli spokojní, mali by byť splnené všetky. Problémom je najmä zastavenie transformácie, odborári na ňom trvajú, podľa ministra je transformácia nariadená zákonom a pomôže nastoliť v zadlžených nemocniciach poriadok.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
O eurovale sa bude hlasovať 11. októbra, dohoda nie je
<< predchádzajúci článok
SaS súhlasí s časťou návrhu o zvýšení objemu eurovalu