Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport    NHL

29. októbra 2005

Vyrovnanosť zvyšuje kvalitu súťažeRozhovor s obrancom Ottawy Senators Zdenom CháromZdieľať
Ottawa mala výborný štart do sezóny. Nebolo v tíme cítiť ročnú výluku, keďže všetci nehrali počas lockoutu?
- Nemyslím si, žeby to bolo cítiť. Chalani sa pripravovali na sezónu zodpovedne celé dva mesiace. Navyše, pred sezónou sme hrali osem prípravných zápasov, kde už takmer všetci nastúpili. Tréningový kemp a pripravné duely stačia na to, aby sa tím dal dokopy. Samozrejme, mnoho vecí sa vylepšuje až počas sezóny.
Pred začiatkom nového ročníka odišiel Marián Hossa, ktorého nahradil Dany Heatley. Bola podľa vás táto výmena pre klub výhodná?
- Nedá sa hovoriť o tom, či je výhodná alebo nevýhodná. Máme nové podmienky, je tu platový strop. Klub musel urobiť niečo pre to, aby znížil sumu na mzdy. Jednou z možností bola výmena. Na tej listine boli asi piati-šiesti hráči, ktorí mali vysoké platy, a mohol to byť hociktorý z nás.
Ako prijali Mariánov odchod diváci, keďže bol miláčikom publika?
- Všetci sme trošku sklamaní, ale vieme, že hokej je biznis a my hráči nemôžeme proti tomu nič robiť. Majo bude platný hráč aj v Atlante, ako to už vidíme. Určite by sme ho tu radi mali, ale bohužiaľ, je to v rukách iných ľudí.
Ako mužstvo prijalo Heatleyho?
- Je to normálny chlapec a nebol žiadny problém. Snaží sa, poctivo maká, je v pohode.
V tíme je však ďalší Slovák Andrej Meszároš, o ktorom idú dobré referencie. Čo naňho hovoríte ako skúsený obranca?
- Andrej sa za posledný rok veľmi zlepšil, podľa toho, čo som ho poznal ja. Veľmi dobre zapadol do tímu. Je to húževnatý a dravý mladý chlapec, ktorý na sebe pracuje. Určite má veľkú budúcnosť.
Vy ste sa stali asistentom kapitána Alfredssona. Pribudli vám nejaké iné povinnosti?
- Byť príkladom na ľade aj mimo ľadu. Snažiť sa tam byť pre kolektív, pre chlapcov. Keď však treba niečo povedať počas zápasu, to nie je iba úloha kapitána
a jeho asistentov, ale všetkých hráčov. Hlavne, keď ide
o súpera alebo o taktiku. Keď však treba trochu pritvrdiť, je tu kapitán a podkapitáni.
NHL sa zmenila takmer od základov. Ako vnímate vyrovnanosť tímov?
- Všetko ovplyvnil platový strop. Predtým si bohaté kluby mohli dovoliť utiahnuť päť až desať hráčov, ktorí mali vysoké platy. Teraz sa ich museli zbaviť. Preto sa to rovnomerne rozsypalo po celej lige. Je to dobré, že sú kluby viac vyrovnané. Každý zápas je dôležitý, rovnako ako každý výsledok, čo zvyšuje kvalitu súťaže.
Vám ako obrancovi asi nevyhovujú nové pravidlá, ktoré chránia útočníkov. Musíte si kvôli nim v zápasoch dávať väčší pozor?
- Je množstvo nových pravidiel
a hlavne na začiatku sezóny to bolo dosť cítiť. Pískalo sa veľmi veľa, no teraz sa už trochu poľavilo. Hráči sa snažia nájsť nejaký kompromis. Samozrejme, je to výhodnejšie pre útočníkov. Diváci chcú však vidieť viac gólov, a teraz majú ofenzívni hráči viac priestoru.
Ako by ste mohli zhodnotiť silu súčasného kádra Ottawy? Majú Senators na to, aby siahali na Stanleyho pohár?
- Je pred nami ešte veľa práce, sezóna sa iba začala. Talent tu určite je, no je to dlhá cesta a koniec ročníka je ďaleko.
Do bránky Ottawy sa vrátil legendárny Dominik Hašek. Ako ho berú mladí hráči
v tíme?
- Dominik zapadol do mužstva perfektne. Je to húževnatý brankár, ktorý na sebe stále tvrdo pracuje. Má u hráčov veľký rešpekt, niečo už v hokeji dosiahol. Pomáha klubu svojimi skúsenosťami. Na každom tréningu sa sám hecuje a stále je oporou. Je našou brankárskou jednotkou.
Hráte v otváracom útoku senátorov
s Chrisom Phillipsom. Aké úlohy máte od trénera?
- Hlavne hrať proti prvým tvrdým päťkám, teda najlepším hráčom. Našou úlohou je pomôcť k víťazstvu tým, že zabránime gólom. Keď však je šanca zaútočiť, tak sa vysúvame, ale hlavné je bránenie. S Chrisom hrám už štyri roky a komunikácia na ľade funguje.
Za osem zápasov ste nazbierali tri body a 25 trestných minút. Ste s touto bilanciou spokojný?
- Zatiaľ sa mi hrá dobre. Moja úloha je ubrániť najlepších hráčov súpera. Určite by som bol rád, keby som mal viac bodov. Dôležité je, že tím vyhráva.
O pár mesiacov čaká slovenskú reprezentáciu olympiáda v Turíne. Podľa všetkého sa do nominácie zmestí iba sedem obrancov. Máte pocit, že budete mať silnú konkurenciu?
- Snažím sa hrať čo najlepšie
a vydať zo seba všetko. Určite však bude dobré, keď pribudnú kvalitní obrancovia.
Lucia Petrincová

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lašák stratil sadru
<< predchádzajúci článok
V skratke