Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. septembra 2005

Výška priamych platieb ohrozuje poľnohospodárovPoľnohospodári krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa cítia znevýhodnení vo výške priamych platieb oproti ostatným krajinám Európskej únie.Zdieľať
  Požadujú teda ich zvýšenie ako aj zrovnoprávnenie podmienok, za ktorých podnikajú farmári v členských krajinách únie. Súčasná situácia spôsobuje, že poľnohospodárska výroba v krajinách V4 klesá. Podpora poľnohospodárov je však v jednotlivých krajinách rozdielna, čo dokazujú národné doplatky k európskym priamym platbám.
Prezident Agrárnej Komory Českej republiky Jan Veleba pozitívne hodnotí prístup štátu. „Nedávno vláda uvoľnila 1,9 miliardy Kč (v prepočte 2,4 miliardy Sk) z rozpočtovej rezervy na zvýšenie priamych platieb,“ uviedol Veleba. Ako ďalej konštatoval, výška priamych platieb na rok 2006 by nemala byť nižšia ako 60 %. Rovnakú výšku národného doplatku očakávajú aj poľskí farmári. Najnižšiu výšku priamych platieb bude mať pravdepodobne Slovensko. V návrhu štátneho rozpočtu sa hovorí o znížení priamych platieb na úroveň 42 %. „V tomto prípade stratíme konkurencieschopnosť. Slovenský trh zaplavia české, maďarské a poľské výrobky,“ zhodnotil predseda Slovenskej agrokomory Ivan Oravec.
(TASR, Nitra)

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zvýšili export
<< predchádzajúci článok
Enel expanduje do strednej Európy

Výška priamych platieb ohrozuje poľnohospodárov - diskusné fórum čitateľov