Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. septembra 2013

Vysoké školy pripravujú študentov na zamestnanie spoločne s firmami



Praktické skúsenosti do budúceho zamestnania naberajú mladí ľudia už počas vysokoškolského štúdia. Niektoré univerzity dokonca poskytujú špeciálne ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 22. septembra (TASR) – Praktické skúsenosti do budúceho zamestnania naberajú mladí ľudia už počas vysokoškolského štúdia. Niektoré univerzity dokonca poskytujú špeciálne projekty pre svojich študentov. V rámci nich sa snažia spojiť ich všeobecné vedomosti s praktickými skúsenosťami a spolupracujú pritom s rôznymi firmami na Slovensku.


"Všetky naše fakulty riešia projekty, ako aj bakalárske, inžinierske a doktorandské práce v spojení s praxou. V mnohých prípadoch témy zadávajú učitelia práve v spolupráci s firmami a študenti tak časť výskumu realizujú priamo v podnikoch," informovala TASR o aktivitách Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave manažérka pre komunikáciu Andrea Hajdúchová.

Univerzita napríklad spolupracuje s automobilkou Volkswagen (VW) v rámci študijného programu Automobilová produkcia. Časť štúdia tak absolvujú študenti priamo v bratislavskom závode, časť v laboratóriách fakulty. Práce, ktoré riešia, súvisia s praxou v podniku. Študentom sa tak napríklad podarilo vyvinúť technológiu na takmer 100-% recykláciu použitých motorových olejov. Vďaka tomuto výskumu vznikli na východnom Slovensku desiatky pracovných miest.

"Študenti zapájaní do výskumu v spolupráci s praxou si ľahko nachádzajú zamestnanie, a to nielen vo firmách, s ktorými už počas štúdia spolupracovali. Pre zamestnávateľov majú totiž pridanú hodnotu, dokážu riešiť konkrétne praktické zadania, navrhovať zlepšenia a inovácie," uviedol rektor STU Robert Redhammer.

Prax so štúdiom majú spojenú aj študenti na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave. Napríklad študenti medicíny praxujú na oddeleniach nemocníc. Fakulta manažmentu zase v zimnom semestri aktuálneho akademického roka otvára nový výberový predmet Rozvoj podnikateľských zručností v interdisciplinárnych tímoch.

"Cieľom predmetu je rozvoj podnikateľského potenciálu študentov v interdisciplinárnych tímoch zložených zo študentov fakúlt univerzity, ktorí sa chcú naučiť, ako prakticky pristupovať k dotiahnutiu podnikateľského nápadu až do realizovateľnej podoby vo forme biznis plánu," priblížil prorektor UK Ján Pekár. Podľa jeho slov rozvoj podnikateľského myslenia a zručností je pre študentov prínosný aj v prípade, ak neuvažujú o podnikaní ako o primárnej kariérnej voľbe.

"Nadobudnuté kvality im totiž umožnia lepšie sa uplatniť a byť prínosom aj v pozícii napríklad zamestnanca či vedeckého pracovníka," konštatoval Pekár. Univerzita tiež spolupracuje so súkromnou firmou v oblasti komplexného skúmania DNA vo Výskumnom centre molekulárnej genetiky na Prírodovedeckej fakulte UK. "Vďaka najmodernejšej technike sa podieľajú na skúmaní oblastí, ktoré doteraz nebolo možné skúmať. Spoločná iniciatíva prepájajúca akademickú a súkromnú sféru je základom pre úspešný prenos poznatkov z vedy do praxe," dodal prorektor UK.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Video: Ako zmeniť Slovensko za 5 rokov
<< predchádzajúci článok
Samovražedný útok v Pakistane, zahynulo 52 ľudí