Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. februára 2007

Výstava Freudovych pohoviek v Bratislave



Výstava: Zmyslov plné pohovky pre Sigmunda Freuda k 150. výročiu jeho narodenia Organizátori: Slovenské centrum dizajnu Dizajn centrum ČR České ...



Zdieľať

BRATISLAVA 13. februára (WN/PR) -

Výstava: Zmyslov plné pohovky pre Sigmunda Freuda k 150. výročiu jeho narodenia

Organizátori: Slovenské centrum dizajnu

Dizajn centrum ČR

České centrum Slovensko

Miesto: Satelit, výstavný a informačný bod SCD, Dobrovičova 3, Bratislava

Termín: 14. 2. – 8. 3. 2007

Vernisáž: 14. 2. 2007 o 17. 00 hod.

Koncepcia výstavy: PhDr. Lenka Žižková (DC ČR), Mgr. Walter Persché

(Rakouské kulturní fórum v Praze)

Kurátor výstavy: PhDr. Dagmar Koudelková, PhDr. Lenka Žižková

Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s DC ČR a Českým centrom Slovensko pripravilo vo svojom novootvorenom výstavnom a informačnom bode Satelit na Dobrovičovej ulici v Bratislave reinštaláciu výstavy Zmyslov plné pohovky pre Sigmunda Freuda K 150 výročiu jeho narodenia.

Ako by stvárnili súčasní dizajnéri pohovku, na ktorej by dnes Sigmund Freud spovedal svojich pacientov - bola téma nesúťažného projektu Design centra ČR a rakúskeho kultúrneho fóra v Prahe, ktorá bola predložená pri príležitosti 150. výročia narodenia Sigmunda Freuda významným českým dizajnérom, rakúskym, talianskym a americkým firmám. Téma bola úplne voľná, preto výsledkom projektu sú úplne odlišné prístupy a koncepty ako i použitie netradičných materiálov.

Po úspešnom uvedení výstavy v Prahe, Viedni a Brne predstavuje Slovenské centrum dizajnu v Bratislave výber exponátov od 8 autorov - prototypov alebo už realizovaných produktov ako variácií na slávnu sofu. Bratislavská prezentácia sústreďuje diela nasledujúcich autorov:

Miroslav Cikán / MCA atelier, Jan Čtvrtník / File-studio, Jan Fišer, Radek Hegmon / mmcité,

David Karásek / mmcité, Karel Kobosil, Miroslava Krausová, Pavel Šťastný / Plechárna,

Jiří Pelcl, Bořek Šípek / Arzenal, Jaroslav Šusta, jr.

Výstava je prístuná denne od 13, 00 do 18, 00 hod.

Sigmund Freud (1856 – 1939)

V máji 2006 si kultúrny svet pripomenul 150. výročie narodenia Sigmunda Freuda, rakúsko-uhorského Moravana, ktorého učenie psychoanalýzy (psychoterapeutickej metódy a psychologickej teórie) sa natrvalo zapísalo do európskych a svetových dejín psychiatrie.

Sigismund Schlomo Freud sa narodil 6. 5. 1856 v Příboře (bývalom Freibergu). Na Morave žil len tri roky, potom sa jeho rodina presťahovala do Viedne, kde strávil väčšinu svojho života. V roku 1938 utiekol pred nacistami do Londýna, kde zomrel 23. 9. 1939.

Neurológ a psychiater Sigmund Freud patrí nepochybne medzi významné európske osobnosti. Jeho pôsobenie zasiahlo mnoho odborov – medicínu (psychiatriu, psychológiu), spoločenské vedy (sociológiu, filozofiu), výtvarnú kultúru (maliarstvo, sochárstvo), literárny svet (spisovateľov, básnikov, umeleckých kritikov), svet filmu, fotografie a iné. Presahoval hranice vtedajšej vedy i spoločenských konvencí a bol preto obdivovaný a oslavovaný, rovnako ako kritizovaný a zatracovaný.

V dobe, keď Sigmund Freud vykonával lekársku prax, vo Viedni žili, navrhovali a vyrábali nábytok výnimoční architekti (Otto Wagner, Josef Hoffmann, Koloman Moser, Adolf Loos, Josef Frank a iní), ktorí spoločne so známymi firmami (napr. Thonet, Kohn, Wiener Werkstätte) stvárňovali súkromné i verejné interiéry vrátane bytových textílií, svietidiel, doplnkov a rôznych predmetov pre bytovú kultúru. Budovali sa tiež mnohé významné verejné stavby, medzi inými aj nemocnice a sanatóriá, odrážajúce duch vtedajšej doby (napr. sanatórium v Purkersdorfe). Rakúska nábytková tvorba má podľa niektorých teoretikov dva základné piliere – Thonetove stoličky a Freudov gauč. I dnes môžeme nájsť v rakúskej nábytkovej produkcii jasné odkazy na túto slávnu sofu (napríklad u Hansa Hollaina, Mattea Thuna, Paola Pivu a iných.).

Kontakt.

Slovenské centrum dizajnu

Jakubovo nám. 12, 814 99 Bratislava

Margita Michlíková

0902/191033, michlikova@sdc.sk

SDC


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na východ Európy sa presunie výroba automobilov za 6 mld. USD
<< predchádzajúci článok
MySpace hodlá blokovať ilegálnu hudbu novým softwarom