Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. júla 2010

Vystavili pozostatky barokového maliara CaravaggiaKosti nájdené v kostole v toskánskom mestečku Monte Argentario, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou patria barokovému maliarovi Caravaggiovi, vystavujú oddnes v časti Porto Ercole, kde ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/AP BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY/AP) - Kosti nájdené v kostole v toskánskom mestečku Monte Argentario, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou patria barokovému maliarovi Caravaggiovi, vystavujú oddnes v časti Porto Ercole, kde slávny umelec pred 400 rokmi zomrel. Caravaggio skonal vo veku 39 rokov, pričom presná príčina úmrtia ani miesto jeho posledného odpočinku nebolo niekoľko storočí známe. Po dlhoročnom skúmaní sa vedcom nakoniec pozostatky maliara podarilo s 85-percentnou pravdepodobnosťou nájsť. Odborníci skúmali kosti aj pomocou rádiokarbónového datovania a taktiež analyzovali zvyšky DNA. Podľa nich ležali od roku 1956 v krypte kostola v mestečku Monte Argentario. Na kosti Caravaggia sa môže verejnosť prísť pozrieť oddnes počas najbližších dvoch týždňov do pevnosti Forte Stella zo 16. storočia. Pozostatky budú následne uložené na trvalé miesto. Očakáva sa, že zostanú v Porto Ercole.


Michelangelo Merisi da Caravaggio sa narodil pravdepodobne 29. septembra 1571 v obci Caravaggio neďaleko Milána a od roku 1591 pôsobil v Ríme. Preslávil sa predovšetkým kompozíciou a realizmom svojich diel, k čomu mu dopomohla práca so svetlom a tieňmi známa pod názvom chiaroscuro. Bol však známy aj svojím divokým životným štýlom, ktorého súčasťou boli aj pouličné bitky. Počas jednej z týchto bitiek v roku 1606 údajne zabil svojho modela Ranuccia Tommasoniho. Posledné roky svojho života preto strávil na juhu Talianska a na Malte, kde sa skrýval pred zatknutím. V júli v roku 1610, keď mu povolili vrátiť sa do Ríma, priplával Caravaggio do prístavu Porto Ercole, ktorý je dnes súčasťou mestečka Monte Argentario. Hneď po pristátí ho však omylom zatkli. Keď ho prepustili, chcel pokračovať v plavbe, ale loď medzitým odplávala. Počas čakania na ďalšiu loď pravdepodobne dostal úpal a zomrel. Podľa vedcov k tomu prispel aj fakt, že jeho organizmus bol oslabený syfilisom. Jeho pozostatky pochovali do neoznačeného hrobu na miestnom cintoríne, odkiaľ ich v roku 1956 exhumovali a následne uložili do krypty kostola.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Osobnosti Francúzska vzdali hold Terzieffovi
<< predchádzajúci článok
V USA vznikne najväčšia solárna elekt. na svete

Vystavili pozostatky barokového maliara Caravaggia - diskusné fórum čitateľov