27. septembra 2017
Na snímke sprava radca pre spoluprácu a kultúrnu činnosť velľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku a riaditeľ Francúzskeho inštitútu na Slovensku Jean-Pierre Jarjanette, kurátor výstavy a riaditeľ Galérie mesta Bratislava Ivan Jančár, slovenská výtvarníčka Nataša Floreanová a mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Christophe Léonzi počas vernisáže fotografií Nataši Floreanovej vo Francúzskom inštitúte na Slovensku v Bratislave 26. septembra 2017. Foto: TASR/Igor Calpaš Bratislava 27. septembra (TASR) - Nataša Floreanová sa už ako malá pohybovala medzi českými a slovenskými umelcami vďaka priateľom svojich rodičov. Bolo pre ňu úplne prirodzené používať maľbu ako svoj prvý vyjadrovací prostriedok. Konštatoval to mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Christophe Léonzi v príhovore na vernisáži fotografií slovenskej umelkyne žijúcej v Austrálii a v Paríži. Vernisáž sa konala v utorok 26. septembra v priestoroch Francúzskeho inštitútu na Slovensku. Výstava vyše 40 fotografií potrvá do 14. októbra.
Expozícia nazvaná Nataša Floreanová PARIS - SYDNEY predstavuje súčasť cyklu výstav prezentovaných pod spoločným názvom
"Orbis Printus".
"Výstava nás pozýva vycestovať do Paríža a Sydney, jej obľúbených miest. Zavedie nás do uličiek týchto miest, ktoré zohrali dôležitú úlohu v jej tvorbe," uviedol veľvyslanec Léonzi.
V jej práci vidíme paralelne dva pohľady: na Sydney, mesto nové, moderné s geometrickými formami a nekonečnými líniami, ktoré tvoria presný celok, ako by išlo o kocky. A Paríž, staršie mesto, o niečo neusporiadanejšie, avšak ktoré vie prekvapiť. Mesto poetické. Práve tieto detaily zachytávajú fotografie Floreanovej, vyzdvihol veľvyslanec.
Kurátor výstavy Ivan Jančár pripomenul niekoľko faktov zo života umelkyne. Zdôraznil, že v mladosti sa legálne vysťahovala do Austrálie, kde sa svojou tvorbou presadila.
"Zaznamenala niekoľko výrazných úspechov, dokonca jej výstavy otváral austrálsky premiér, pri príležitosti 200. výročia objavenia Austrálie vyhrala celoštátnu súťaž na grafický list, ktorý potom putoval na replike lode Bounty do rôznych miest," podčiarkol Jančár.
"Otvárala to celé britská kráľovná (Alžbeta II.), takže skutočne to bol úspech, aký slovenský výtvarník málokedy zaznamená na medzinárodnej scéne," akcentoval kurátor výstavy. Jej diela boli zavesené 15 rokov v budove Opery v Sydney, dodal.
Ivan Jančár spomenul niektoré z ocenení umelkyne: edíciu desiatich sieťotlačí pri príležitosti osláv 200. výročia prvého vylodenia v Sydney 21. januára 1788. Jej diela absolvovali cestu z Anglicka do Sydney na replike pôvodnej lode Bounty a v každom prístave, kde loď zakotvila, dostali pečať mesta.
Nataša Floreanová v roku 1975 absolvovala štúdium na Univerzite v Sydney (Univerzite of Sydney), v roku 1981 v meste tiež vyštudovala postgraduálne grafiku na National Arts School, v roku 1985 študovala maľbu na Suola Lorenzo di Medici vo Florencii. Umelkyňa je držiteľkou viacerých zahraničných aj domácich ocenení.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR