Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

31. januára 2016

Výtvarník Marián Čunderlík bol na Slovensku priekopníkom abstrakcie



Na snímke dielo Archaická figúra od Mariána Čunderlíka.



Zdieľať
Na snímke dielo Archaická figúra od Mariána Čunderlíka. Foto: TASR/Milan Kapusta
Motyčky/Bratislava 31. januára (TASR) - Maliar, ilustrátor a grafik Marián Čunderlík bol na Slovensku vedúcou osobnosťou neskorej moderny a priekopníkom abstrakcie. Patril k prvým protagonistom nepredmetného umenia. Bol jedným z prvých experimentátorov s obrazom - objektom v nástennej tvorbe pre architektúru. Mal zmysel pre konkrétny priestor, snažil sa využiť nové materiály a nadväzoval na ľudovú tradíciu. V nedeľu 31. januára by sa dožil 90 rokov.


Marián Čunderlík sa narodil v Motyčkách pri Banskej Bystrici 31. januára 1926. Vzdelanie získal na Slovenskej vysokej škole technickej (dnes Slovenská technická univerzita - STU) v Bratislave u profesora Jána Mudrocha a na oddelení monumentálnej maľby bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) u umelcov Ľudovíta Fullu a Jána Želibského. Ako študent kreslil karikatúry, portréty, ilustrácie do časopisov, navrhoval plagáty. Začal vystavovať so Spolkom slovenských umelcov, od roku 1955 bol výtvarníkom v slobodnom povolaní. Krátko vyučoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave.

Venoval sa aj ilustrácii a výtvarnej úprave kníh, kresbami prispieval do časopisov Zornička, Slniečko, Nedeľa, Roháč. Spočiatku sa zameral na ilustráciu detských kníh, neskôr na poéziu i prózu, ilustroval prebaly kníh a graficky upravoval knihy.

Od roku 1957 organizačne aj výstavne spolupracoval na akciách mladej generácie a spolu s Ernestom Špitzom sa zaslúžil o založenie Galérie Cypriána Majerníka v Bratislave. V roku 1957 sa zúčastnil na prelomovej výstave mladej generácie v tejto výstavnej sieni a o rok neskôr v nej mal samostatnú výstavu, ktorú však niekoľko hodín po vernisáži z politických dôvodov zatvorili.

Marián Čunderlík bol jedným z účastníkov neverejných podujatí Bratislavské konfrontácie, v rámci ktorých mladí umelci vystúpili proti ideologickému obmedzeniu tvorby a snažili sa presadiť v československej tvorbe avantgardné vplyvy. Na podujatiach sa formoval program výtvarnej revolty proti socialistickému realizmu - tzv. Nástup 61. Čunderlík sa v roku 1964 zúčastnil piatej konfrontácie v Galérii Cypriána Majerníka, v ďalších rokoch vystavoval na najvýznamnejších domácich a zahraničných prehliadkach súčasného výtvarného umenia.

V druhej polovici 60. rokov 20. storočia sa Čunderlík stal členom zoskupenia a účastníkom výstav Klubu konkrétistov zameraného na geometrickú a konštruktivistickú tvorbu. V rokoch 1972 až 1980 mal pozastavené členstvo v Zväze slovenských výtvarných umelcov, až na malé výnimky prestal umelecky tvoriť, realizoval len umelecké dotvorenie exteriérových a interiérových architektonických stavieb. V rokoch 1981 až 1983 sa vrátil k tvorbe komorných diel.

Po roku 1972 žil Marián Čunderlík v ústraní v Demänovskej doline v chatovej osade Tri studničky, kde 1. októbra 1983 vo veku 57 rokov zomrel.

Súbornú výstavu mu už po Nežnej revolúcii (1989) zorganizovali Slovenská národná galéria (SNG) v roku 1992 a Štátna galéria v Banskej Bystrici v roku 2000. V Rakúsku viedenská Kunsthalle sprístupnila v roku 2002 výstavu pod názvom "Nové" slovenské umenie 1936 - 2001, na ktorej boli vystavené aj práce Mariána Čunderlíka. Prezentácia vrcholného obdobia abstraktnej tvorby v bývalom Československu v 60. a 70. rokoch 20. storočia aj s Čunderlíkovou tvorbou v SNG sa konala v roku 2002.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
J.K. Rowling odhalila názvy štyroch čarodejníckych škôl
<< predchádzajúci článok
Martin Jonáš si vytvoril ľahko rozpoznateľný výtvarný svet