Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. septembra 2007

Vytvorenie Maďarskej gardy je fašistické, myslí si Jureňa



Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (ĽS-HZDS) považuje za fašistické vytvorenie polovojenskej Maďarskej gardy, ktorá si dáva za úlohu útoky proti susedným štátom. "To je fašizmus," ...



Zdieľať

BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) - Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (ĽS-HZDS) považuje za fašistické vytvorenie polovojenskej Maďarskej gardy, ktorá si dáva za úlohu útoky proti susedným štátom. "To je fašizmus," povedal v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12. Podľa neho slovenské orgány konali, keď u nás vznikala Slovenská pospolitosť a zakázali ju. Predseda SMK Pál Csáky vyhlásil, že Maďarskú gardu nemožno porovnávať so Slovenskou pospolitosťou, lebo "tá pokračuje vo svojej činnosti presne v takej forme, ako bola zaregistrovaná garda". Myslí si, že nikde v Európe nie sú potrebné jednotky, akými sú Slovenská pospolitosť či Maďarská garda.

Podľa Csákyho, SMK nepotrebuje mať v slovensko-maďarských vzťahoch otvorené problémy. "Maďarská karta je už nemiestna," podotkol s tým, že Slováci a Maďari by sa mali vzájomne ospravedlniť. Každý národ za tri historické momenty. Seriózny text dokumentu, ktorý obsahuje ospravedlnenie, predložila podľa Csákyho len SMK. Csáky tvrdí, že SMK chce raz a navždy vyriešiť aj otázku Benešových dekrétov. SMK si podľa neho dáva za cieľ odstrániť negatívne dôsledky týchto smutných dokumentov. Jureňa nesúhlasí s dokumentom SMK. Csákyho v polemike obvinil z toho, že SMK má podpredsedu, ktorý má fašistické prejavy.

Csáky si myslí, že zvolanie mimoriadnej schôdze vlády, na ktorej sa rokovalo o konaní niektorých médií vo vzťahu k ministerke práce Viere Tomanovej, bolo "absolútne smiešne a nemiestne". "Stačil možno jeden telefonát na nejakého policajného šéfa - a tým vec mohla byť vybavená. Je to do Guinnessovej knihy," povedal Csáky. Jureňa tvrdí, že možno nie je potrebné, aby sa vláda zišla a zaoberala sa médiami, pretože kabinet je podľa neho na to, aby konal. "Sú konkrétne inštitúcie a orgány, ktoré by mali konať," vyhlásil Jureňa s tým, že zahlasoval za uznesenie vlády, pretože ho presvedčil konkrétny prípad, ktorý sa týkal Tomanovej.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MF SR zverejnilo príručku o zavedení eura pre verejnú správu
<< predchádzajúci článok
SMK si pri Benešových dekrétoch zamieňa obeť s vinníkom