Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. septembra 2014

Vývoj na trhu priemyselných nehnuteľností v strednej Európe zrýchľuje



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Tomáš Doboš
Bratislava 11. septembra (TASR) – Nové priemyselné haly rastú v strednej Európe (SE) dvakrát rýchlejšie ako minulý rok. Za prvý polrok 2014 sa ich postavilo vyše 500.000 štvorcových metrov (m2) v porovnaní s 260.000 m2 za rovnaké obdobie vlaňajška. Prenajali sa takmer 2 milióny m2, vďaka čomu klesá podiel voľných plôch v priemere pod 10 %. Informovala o tom dnes poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield.


"Záujem o nové priestory je taký veľký, že takmer všetky plochy sa prenajmú ešte pred začatím stavby. Z toho dôvodu dnes takmer neexistuje špekulatívna výstavba. Najviac sa to prejavuje v Poľsku a v Českej republike. Záujem ťahajú naďalej firmy z odboru automobilizmu, posilňuje sa však tiež rola internetových predajcov," priblížil vedúci stredoeurópskeho priemyselného tímu spoločnosti Ferdinand Hlobil.

V prvej polovici roka vyrástlo v strednej Európe 520.000 m2 priemyselných plôch, za celý minulý rok ich bolo takmer 700.000. Len v Poľsku dosiahla nová výstavba do konca júna 340.000 m2, čím prekročila celkovú výstavbu v krajine za rok 2013 na úrovni 350.000 m2. Väčšina nových hál vyrástla pod taktovkou štyroch developérov – Panattoni, PointPark Properties, Prologis a MLP Group.

Firmy si v prvom polroku prenajali takmer 1,9 milióna m2 moderných priemyselných hál oproti 1,5 milióna m2 v rovnakom období minulého roka. Najviac, vyše 1 milión m2 sa ich prenajalo v Poľsku a 570.000 m2 v Česku. "Silný dopyt na trhu stlačil priemernú neobsadenosť v celom regióne z 10 % v januári 2014 na 9 % v júni. Najrýchlejšie klesala v Maďarsku o 3 %," vyčíslil Hlobil s tým, že najmenší podiel voľných plôch sa nachádza na Slovensku (4 %) a v Česku (6,5 %).

Trh priemyselných nehnuteľností porastie podľa predpokladov spoločnosti do konca roka rovnakým tempom ako doposiaľ. "Ťahúňom developérskeho trhu v posledných 10 rokoch je a zostane Poľsko – a to nielen na stredoeurópskej úrovni, ale v európskom meradle. Deje sa tak hlavne vďaka neustále rastúcej ekonomike a rovnako vďaka aktívnemu prístupu terajšej vlády," zdôvodnil Hlobil.

Za určité ohrozenie pre stredoeurópsky trh označil politický vývoj na Ukrajine, v dôsledku ktorého možno očakávať zvýšenú obozretnosť zo strany investorov. "To môže postupne viesť k tomu, že utiahnu kohútiky a developéri môžu prísť o finančné zdroje. Tiež je pravdepodobné obmedzenie výrobnej expanzie na Ukrajinu zo strany firiem," pripustil vedúci jedného z firemných tímov Cushman & Wakefield.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Popradským hasičom odovzdali 22 nových tzv. lesných špeciálov
<< predchádzajúci článok
Skúsenosti zo zmeny v ČSOB