Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. marca 2015

Významný zoológ a parazitológ Milan Labuda by mal 70 rokov



Slovenský vedec, bývalý riaditeľ Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied (SAV) a virológ Milan Labuda by sa v nedeľu 22. marca dožil 70 rokov.



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Oponice/Bratislava 22. marca (TASR) - Slovenský vedec, bývalý riaditeľ Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied (SAV) a virológ Milan Labuda by sa v nedeľu 22. marca dožil 70 rokov.


Venoval sa štúdiu arbovírusov prenášaných komármi, výskumu kliešťov a vírusu kliešťovej encefalitídy. V roku 1991 prvý raz izoloval vírus West Nile v strednej Európe. Milan Labuda bol členom popredných vedeckých spoločností a odborných komisií, absolvoval niekoľko dlhodobých stáží v zahraničí a bol držiteľom viacerých vyznamenaní. Spoluautor dvoch vedeckých monografií publikoval aj 164 vedeckých prác, ktoré dosiahli veľmi bohatý citačný ohlas.

Milan Labuda sa narodil 22. marca 1945 v Oponiciach v Topoľčianskom okrese. Po absolvovaní základnej školy zmaturoval na dvanásťročnej strednej škole v Bratislave. V rokoch 1963-1968 študoval biológiu na bratislavskej Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského (UK). Po ukončení vysokoškolského štúdia pracoval v Slovenskom národnom múzeu (SNM), kde zastával pozíciu odborného asistenta. Vo Virologickom ústave SAV v Bratislave pôsobil ako odborný a neskôr vedecký pracovník od roku 1970. V rokoch 1991-1994 pracoval ako vedúci Oddelenia ekológie vírusov. Ústav zoológie SAV z pozície riaditeľa viedol Milan Labuda v rokoch 1995-2006. Pod jeho vedením pracovisko zaznamenalo významný vedecký rast a rozšírenie vedeckých kontaktov a spolupráce ako s domácimi, tak aj mnohými poprednými vedeckými inštitúciami v zahraničí. V roku 1975 obhájil vedeckú hodnosť CSc. v odbore parazitológia a v roku 1996 získal hodnosť doktor vied vo Virologickom ústave SAV v odbore virológia. Počas svojej plodnej kariéry absolvoval niekoľko dlhodobých stáží na renomovaných mikrobiologických pracoviskách v zahraničí, napríklad v Londýne (Veľká Británia), na Kube, v Indii, v USA alebo v Portugalsku.

V prvých rokoch pôsobenia vo Virologickom ústave SAV sa Milan Labuda venoval štúdiu arbovírusov prenášaných komármi. V roku 1991 prvýkrát izoloval vírus West Nile v strednej Európe. Neskôr sa začal venovať štúdiu kliešťov a nimi prenášaného vírusu kliešťovej encefalitídy. Doktor Labuda objasnil prenos vírusu kliešťovej encefalitídy na bunkovej úrovni, pri ktorom sa vyvrátila kľúčová úloha virémie pre infekciu kliešťov a dokázala sa významná úloha lokálnej infekcie kože. Uznávaný parazitológ bol spoluautorom dvoch vedeckých monografií a 164 odborných prác, ktoré dosiahli spolu 652 evidovaných citácií. Za svoju prínosnú vedeckú prácu bol Milan Labuda ocenený viacerými cenami. Za príspevok v biologických vedách dostal v roku 1995 Striebornú medailu SAV. O rok neskôr mu Ruská akadémia lekárskych vied v Moskve udelila D. I. Ivanovsky Medal. V roku 2005 získal Medailu Profesora J. Hovorku i Čestnú plaketu SAV.

RNDr. Milan Labuda, DrSc. zomrel 31. augusta 2007 po ťažkej chorobe v Bratislave vo veku 62 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Madonna zaspieva v Prahe dvakrát, teší sa veľkému záujmu
<< predchádzajúci článok
Z diel Ludvíka Kunderu vyznieva surrealistická inšpirácia