Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. marca 2018

Výzvu politickým predstaviteľom podpísalo viac ako 140 osobností



Viac ako 140 slovenských osobností a aktivistov podpísalo výzvu adresovanú politickým predstaviteľom k aktuálnej politickej situácii v krajine. V súvislosti s ňou a s ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 

Bratislava 15. marca (TASR) – Viac ako 140 slovenských osobností a aktivistov podpísalo výzvu adresovanú politickým predstaviteľom k aktuálnej politickej situácii v krajine. V súvislosti s ňou a s vyšetrovaním vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej žiadajú kompetentných o naplnenie niekoľkých svojich požiadaviek. TASR o tom informovala spoluautorka výzvy Zuzana Wienk.

Jednou z požiadaviek je odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, čím by sa obnovila stratená dôvera v dané inštitúcie. Dočasní zástupcovia by zároveň mali byť vybratí v otvorenom procese s jasnými kritériami, pričom by mali mať preukázateľné skúsenosti, vysokú odbornosť a morálny kredit. Vo výzve sa ďalej uvádza, že podobné hodnoty by mal mať aj človek, ktorý by zasadol na post ministra vnútra.

Signatári sa na zodpovedné inštitúcie obracajú aj so žiadosťou o prijatie opatrení na ozdravenie polície, prokuratúry a súdov. "Zástupcovia odborných organizácií medzi nami sú pripravení v krátkom čase predložiť súbor návrhov pre také opatrenia a vstúpiť do dialógu o ich prijatí," píšu signatári. Tí tiež žiadajú vedenie generálnej prokuratúry, aby zabezpečilo mimoriadny dohľad nad vyšetrovaním nielen dvojnásobnej vraždy, ale aj prípadov, na ktoré novinár upozornil.

Výzvu podpísalo 145 osobností a aktivistov. Zastúpenie majú umelci, akademici, právnici, podnikatelia či predstavitelia občianskej spoločnosti. Je medzi nimi napríklad umelecký šéf Divadla Astorka Marián Amsler, sociologička a riaditeľka Centra pre výskum etnicity a kultúry Elena Gallová Kriglerová, riaditeľ O2 Peter Gažík, bývalý sudca Ústavného súdu a Súdneho dvora EÚ Ján Klučka, riaditeľka Občan, demokracia a zodpovednosť Šarlota Pufflerová, člen Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie Juraj Rizman, právnička a zároveň riaditeľka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová, riaditeľka neziskovej organizácie Centra pre filantropiu Zuzana Thullnerová, sociológ Michal Vašečka či občiansky aktivista Pavol Demeš.

Vyšetrenie vraždy Kuciaka a Kušnírovej

Signatári výzvy zdôrazňujú, že vyšetrovanie vraždy Kuciaka a Kušnírovej musí priniesť odpovede na otázky, kto ju vykonal a kto si ju objednal. „Jánova práca siahala príliš blízko k politickým špičkám. Mnohé vyšetrovacie verzie môžu ohrozovať ich povesť a kariéru, čo vytvára neudržateľný konflikt záujmov. Vládni predstavitelia preto musia vytvoriť pre orgány činné v trestnom konaní nezávislý priestor, ktorý umožní preveriť akúkoľvek potrebnú stopu bez tlakov a neformálnych vplyvov,“ upozorňujú.

Dodávajú, že „rovnaké garancie musí množstvu slušných a erudovaných vyšetrovateľov či prokurátorov poskytnúť aj vedenie polície a prokuratúry“. Viac ako kedykoľvek predtým je podľa signatárov výzvy potreba obnoviť dôveru v inštitúcie štátu a jeho politickú reprezentáciu a urobiť všetko preto, „aby sme si raz mohli s istotou opäť povedať, že žijeme v krajine, kde nevraždia novinárov pre ich prácu“.

Odhalenia siahali k najmocnejším v štáte

Ako ďalej píšu vo výzve Chceme veriť „odhalenia Jána Kuciaka siahali k najmocnejším tohto štátu a ich možným prepojeniam na organizovaný zločin, oligarchov či rozsiahlu korupciu. Dôvera nás občanov v schopnosť vlády zaistiť nezávislé inštitúcie, právo a bezpečie bola touto udalosťou hlboko otrasená. Je prirodzené, ak po takej traumatizujúcej udalosti občania vyjadrujú nedôveru vláde a chcú dostať novú šancu rozhodnúť, komu zveria mandát spravovať krajinu.“ Podporujú preto základné ústavné právo ľudí slobodne

Výzvu k aktuálnej spoločenskej situácii spolu s požiadavkami adresujú podľa Wienk aj politickým stranám. Medzi signatármi výzvy Chceme veriť sa nachádzajú mnohí známi umelci, akademici, právnici, podnikatelia a predstavitelia občianskej spoločnosti, napríklad novinár Andrej Bán, hudobný skladateľ a publicista Peter Breiner, sociológ a prognostik Fedor Gál, historik Ivan Kamenec, režisér Juraj Nvota, kazateľ Daniel Pastirčák či spisovateľ Ján Štrasser a mnohí ďalší. “Je to výzva jednotlivcov, nie inštitúcií. Spomínané odborné opatrenia však budú pripravovať mimovládne organizácie, ktorých zoznam je uvedený na webstránke výzvy http://www.chcemeverit.sk. Výzva bude oddnes sprístupnená na spomínanej webstránke aj verejnosti.“


 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Šebej: Žitňanská urobila múdro, že nebude pokračovať v budúcej vláde (15. 3. 2018)
 F. Šebej odchádza z parlamentu, vzdal sa mandátu (15. 3. 2018)
 Video: Fico podal demisiu na post predsedu vlády SR, nahradil ho Pellegrini (15. 3. 2018)
 A. KISKA: P. Pellegriniho poverím zostavením novej vlády (15. 3. 2018)
 ZÁZNAM: Prezident SR Andrej Kiska prijal Petra Pellegriniho (15. 3. 2018)
 Domin: Prezident musí myslieť na to, že nová vláda musí získať dôveru (15. 3. 2018)
 B. Bugár: Prezident súhlasil, že nového premiéra nominuje Smer-SD (15. 3. 2018)
 Online: Fica má vo funkcii premiéra nahradiť Pellegrini, sú známe mená aj ďalších ministrov (15. 3. 2018)
 I. Radičová: Klásť si pri demisii podmienky nemá žiaden právny základ (15. 3. 2018)
 R. FICO: Nikam neodchádzam, v politike budem aktívny (15. 3. 2018)



nasledujúci článok >>
Manželia založili lisovňu olejov, vlani už vyrobili 5000 litrov
<< predchádzajúci článok
R. FICO: Nikam neodchádzam, v politike budem aktívny