Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. júna 2007

Vzácne diela Andyho Warhola v Bratislave



Bratislavská Zoya Gallery v Erdödyho paláci na Ventúrskej ulici ožila v týchto dňoch výstavou 94 originálnych diel Andyho Warhola. Prehliadka je doposiaľ najvzácnejším vystavovaným súborom ...



Zdieľať

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) - Bratislavská Zoya Gallery v Erdödyho paláci na Ventúrskej ulici ožila v týchto dňoch výstavou 94 originálnych diel Andyho Warhola. Prehliadka je doposiaľ najvzácnejším vystavovaným súborom Warholových obrazov na Slovensku a koná sa pri príležitosti 20. výročia úmrtia umelca. Originalitu vzácnych diel potvrdzujú certifikáty The Andy Warhol Foundation For The Visual Arts. Jednotlivé exponáty sú majetkom viacerých slovenských zberateľov. "Zatiaľ čo prehliadka v Múzeu moderného umenia Andy Warhola v Medzilaborciach je koncipovaná viac v kontexte s jeho životom a faktografickými údajmi, táto výstava má viac galerijný charakter a prezentuje výlučne Andyho tvorbu," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii kurátor Viktor Jasaň. Podľa neho vznikla výstava najmä vďaka kontaktom a pomoci hlavného kurátora medzilaborského múzea Michala Bycka. Návštevníci galérie môžu Warholove obrazy obdivovať do 26. augusta, z bezpečnostných dôvodov len v nedeľu a pondelok od 10:00 do 17:00.

Najvzácnejším vystaveným dielom je unikátne plátno Torzo, ktoré uznávajú aj umelcovi odporcovia. Na svete sú len štyri takéto originály, vrátane bratislavského. Mimoriadne ťažké tiež bolo získať portfólio desiatich obrazov Marilyn Monroe. "Väčšina takýchto sérií nebýva komplexná, lebo ju zvyčajne tvoria čiastkové obrazy z iných sérií, ktoré zberatelia priebežne nakúpili a následne sériu už len nakombinovali," vysvetlil Jasaň. Okrem slávnej Marilyn Monroe môžu návštevníci Zoya Gallery obdivovať i ďalšie významné portfóliá: Ten Portraits Of Jews Of The Twentieth Century, Endangered Species, Hammer and Sickle, Grapes, Details of Renesance Paintings a Cowboys and Indians. Viac ako tisícku všetkých Warholových diel v Bratislave reprezentujú aj exponáty Campell´s Soup, Flowers, After The Party, Lenin či Camouflage. Faktografickú časť výstavy tvorí fotodokumentácia a publikácie, ktoré zapožičalo múzeum v Medzilaborciach. Akademický sochár Peter Lehocký prispel do prehliadky hologramom Andyho Warhola.

Cieľom výstavy je priblížiť domácemu publiku všestranného umelca Andyho Warhola (1928-87), ktorého rodičia pochádzajú z dedinky Miková na východe Slovenska. Najznámejšou výtvarnou technikou zakladateľa prúdu pop-art je sieťotlač. Bol maliarom, grafikom a okrem toho aj filmovým režisérom a fotografom. Povyšoval reklamu na úroveň umenia. "Andy pochopil Ameriku - Amerika je plytká a potrebuje niečo, čo má afekt. Andy vedel, že Ameriku dobehne, lebo bol z chudobnej rodiny a túžil byť slávny," uviedol Jasaň. Počas prípravy kurátor konzultoval výstavu s Andyho bratom Johnom Warholom. Bolo to pre nás čarovné, komunikovali sme spolu v rusnackom nárečí a presne 22. februára, v deň 20. výročia Andyho úmrtia, sme boli na jeho hrobe," povedal. John sa na bratislavskej vernisáži nemohol zúčastniť, pretože mu zomrela manželka. Svoju návštevu však prisľúbil na jeseň.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Filmový festival Roberta de Nira v Pekingu
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo spúšťa kampaň Keď jazdíš, nepi!