Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. januára 2019

Vzdušný priestor Kosova bude naďalej riadiť maďarský HungaroControlIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Budapešť 31. januára (TASR) - Severoatlantická aliancia poverila Maďarsko, aby po terajšom vypršaní päťročného mandátu pokračovalo v kontrole vzdušného priestoru Kosova, informovali vo štvrtok maďarské médiá odvolávajúc sa na správu servera BalkanInsight.com.


Maďarská štátna spoločnosť HungaroControl vykonáva riadenie leteckej prevádzky v kosovskom vzdušnom priestore vo výške nad 10.000 stôp. Predĺženie zmluvy na neurčitý čas podpísali predstavitelia KFOR - mierovej misie NATO v Kosove - a zástupcovia Maďarska.

Zdroje NATO pre BalkanInsight.com uviedli, že pôvodnú dohodu nevypovedala ani jedna strana, pričom v súčasnosti pracujú na tom, aby vytvorili technické a prevádzkové podmienky pokračovania.

Vzdušný priestor do výšky 10.000 stôp riadi kosovská spoločnosť ANSA. Podľa údajov HungaroControlu lieta nad Kosovom čoraz viac leteckých spojov, vlani v máji zaznamenali medziročne nárast o 33,85 percenta, pričom iba v uvedenom mesiaci vstúpilo do kosovského vzdušného priestoru 11.649 lietadiel. Ročne využije tento priestor viac než jeden milión lietadiel.

Internetové vydanie maďarského týždenníka Heti Világgazdaság v tejto súvislosti pripomína, že Srbsko neuznáva Kosovo, preto lietadlá smerujúce do Prištiny a z nej musia srbský vzdušný priestor obchádzať.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Premiér: Vyzývam školy, aby nakupovali mäso zo slovenských chovov
<< predchádzajúci článok
Remišová: T. Gašpar konečne odstúpil z funkcie, políciu treba očistiť

Vzdušný priestor Kosova bude naďalej riadiť maďarský HungaroControl - diskusné fórum čitateľov