Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. septembra 2015

Vznik obce Nezbudská Lúčka bol spätý s výrobou vápna



Na snímke Nezbudská Lúčka 4. septembra 2015.



Zdieľať
Na snímke Nezbudská Lúčka 4. septembra 2015. Foto: TASR/Erika Ďurčová
Nezbudská Lúčka 5. septembra (TASR) – Prvá písomná zmienka o obci Nezbudská Lúčka, ktorá leží na okraji Malej Fatry v okrese Žilina, pochádza z roku 1439, kedy sa spomína ako Vapena Lucska. Názov Nezbudská Lúčka sa prvýkrát vyskytuje v roku 1702 a podľa starostky Adriany Vraňanovej vznikol podľa jedného z richtárov, ktorý sa volal Nezábud.


Vznik obce, ležiacej na brehu rieky Váh, bol spätý s výrobou vápna na stavebné účely Starého hradu i hradu Strečno, panských, cirkevných, meštianskych murovaných objektov v blízkom i vzdialenejšom okolí. "Podkladom na návrh erbu bola obecná pečať, ktorá pochádza z roku 1814. Je na nej vyobrazený kráčajúci medveď. Vzhľadom na jej vek nevedeli, či je to medveď, alebo ovca. Ale zo Štátneho archívu v Bytči máme potvrdené, že je to medveď," povedala starostka obce.

V roku 1598 mala obec 14 domov, v roku 1720 majer, v roku 1828 mala 26 domov a 221 obyvateľov. "Drevené domy boli orientované priečelím k ceste kopírujúcej breh Váhu. Bývali v nich roľnícke rodiny, pltníci, želiari a sociálne príbuzné skupiny obyvateľstva. Obyvatelia pracovali v lesoch a pltníčili. V roku 1960 obec pričlenili k Varínu, v roku 1990 bola odčlenená na základe obecného referenda. V súčasnosti v obci žije 401 obyvateľov," dodala Vraňanová.

Rozvoj obce ovplyvnila dlhoročná stavebná uzávera

Rozvoj obce Nezbudská Lúčka v okrese Žilina s vyše 400 obyvateľmi výrazne ovplyvnila 60-ročná stavebná uzávera pre pripravovanú stavbu priehrady.

"Nezbudská Lúčka mala byť zaplavená, čiže ľudia sa sťahovali do okolitých obcí. Preto máme momentálne 60 percent populácie nad 60 rokov. Ale obec je v krásnom kraji, ľudia sa tu sťahujú a chcú tu bývať. Máme však problém s pozemkami, lebo veľa z nich patrí množstvu ľudí. Našej obci by pomohlo, pokiaľ by tu boli bytovky," hovorí starostka obce Adriana Vraňanová.



Ľudia podľa nej majú o bytovky záujem, ale obec by musela pozemky kúpiť. "Výstavba bola naplánovaná na pozemkoch, ktoré mala obec dostať do prenájmu od urbariátu, ale tam je momentálne stavebná činnosť pozastavená. Určite uvažujeme o bytovkách, ale v tomto roku stavať nezačneme. Individuálnu bytovú výstavbu sťažuje množstvo majiteľov jednotlivých pozemkov, keďže v obci sa nerobili dedičské konania. Určite by nám pomohlo vlastniť pozemky, na ktorých by sme postavili bytovky. Momentálne je v obci iba jedna bytovka s 12 bytmi, ktorá je prerobená zo základnej školy," doplnila starostka.

Zánik základnej školy spôsobila stavebná uzávera, pre ktorú sa rodilo aj menej detí. "Po zrušení základnej školy chodili deti do Strečna alebo do Varína. V obci máme iba materskú školu s 15 deťmi a kapacitne nestíha. Keby sme mali väčšiu kapacitu, chodili by k nám deti aj zo Strečna a z Varína," uviedla Vraňanová.

Najstaršou stavbou v obci je pravdepodobne zvonica

Najstaršou stavbou Nezbudskej Lúčky v okrese Žilina je pravdepodobne zvonica. Podľa starostky obce Adriany Vraňanovej neexistujú presné záznamy, kedy bola postavená. "Ale podľa výroby zvonov v roku 1930 vieme odhadnúť, kedy asi bola postavená. Momentálne ju využívame, len keď zomrie niekto z obyvateľov obce. Zvoníme mu trikrát za deň," povedala starostka.

Na snímke zvonica v Nezbudskej Lúčke 4. septembra 2015. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Nezbudská Lúčka je známa aj vďaka zatopenému lomu, v ktorom sa ťažil asfalt. "Ľudia ho využívajú na kúpanie, ale upozorňujem, že na vlastnú zodpovednosť. V minulosti tam ľudia aj stanovali, dnes je to trochu zanedbané a aj menej využité. Pri lome sa nachádza kaplnka svätej Barbory, patrónky baníkov. Postavili ju baníci v roku 1926 a momentálne sa o ňu starajú ľudia. Ale chcelo by to komplexnú rekonštrukciu," poznamenala Vraňanová.

Obec na úpätí Malej Fatry navštevuje aj veľa turistov. "Cez víkendy chodia popri Starom hrade na Chatu pod Suchým, ďalej na Chleb a až do Vrátnej. Je to veľmi vyhľadávané miesto aj hubármi. A hlavne, na Chate pod Suchým je veľmi pekný výhľad," dodala starostka Nezbudskej Lúčky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maďarský minister: Za vývoj utečeneckej krízy je zodpovedná EÚ
<< predchádzajúci článok
Počet exekúcií na dôchodky v Čechách stúpa aj v tomto roku