Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. februára 2006

Wagnerova opera po prvý raz v juhovýchodnej Ázii



Dielo nemeckého skladateľa Richarda Wagnera zažije viac ako 120 rokov po jeho smrti operný debut v juhovýchodnej Ázii. V thajskom Bangkoku môžu všetci milovníci opery už o dva dni vidieť jeho ...



Zdieľať

BRATISLAVA 5. februára (WN/SITA/AP) - Dielo nemeckého skladateľa Richarda Wagnera zažije viac ako 120 rokov po jeho smrti operný debut v juhovýchodnej Ázii. V thajskom Bangkoku môžu všetci milovníci opery už o dva dni vidieť jeho Zlato Rýna (Das Rheingold), ktoré zobrazuje duchovné východné kráľovstvo pokorené chamtivosťou a západnou kultúrou. Podľa thajského dirigenta Somtowa Sušaritkula, opera svojou témou o moci a politickej korupcii pripomína dnešnú Áziu. "Je to všetko o tom, ako bohovia podliehajú korupcii - takže to sedí. Možno nás preto zatknú, alebo budú súdiť za utŕhanie na cti," spresnil pre tlačovú agentúru Associated Press počas skúšky iba niekoľko dní pred zahájením šou.

Zlato Rýna, prvá opera z tetralógie známej aj ako Prsteň Nibelungov odprezentujú v Bangkoku herci i orchester prvej svetovej triedy. Napriek tomu, že v diele nezmenili ani jedno slovo či partitúru, samotná produkcia má budhistický podtón. Krádež zlatého prsteňa, ktorý reprezentuje kresťanský prvotný hriech, je v Somtowej verzii vyobrazený ako budhistický kruh karmy poháňaný nenásytnosťou, ktorá tvorí život a všetky jeho krásne nedokonalosti. Na javisku je reprezentovaný transformáciou z nadčasovej jednofarebnej nirvány na uponáhľaný pestrofarebný svet západného konzumného sveta. V prvom dejstve majú na sebe speváci oblečené tradičné kostýmy, ktoré sa nosili na kráľovskom dvore v juhovýchodnej Ázii. Kým však opona spadne, uvidia ich postupne diváci v dekadentnom západnom štýle, ako v zlatej bunde podobnej tej v štýle kráľa rock' n' rollu Elvisa Presleyho, provokatívnom dievčenskom školskom kostýme, či havajskom tričku, ktoré je "doma" na turistovi v neslávne známej štvrti prostitútok v Bangkoku. Valhalla - raj, pri ktorého stavbe vrchný Boh Wotan obetoval svoju dušu bude vyobrazený ako moderné ázijské metropoly.

Politické aspekty deja budú publiku v Thajsku, kde desaťtisíce ľudí nedávno volali po demisii pre korupciu a zneužívanie moci obvineného premiéra, viac ako známe. Dirigent Somtow si myslí, že práve tieto politické paralely sa dajú ľahko spojiť aj so susednými štátmi ako Mjanmarsko či Kambodža. Podľa neho existuje tiež spojitosť medzi premiérou Zlata Rýna v Ázii a tou pôvodnou, ktorá sa konala v roku 1869 v Nemecku - publikum i samotní herci sú väčšinou tejto hudby neznalí. "Je to ako vrátiť čas o 150 rokov. To je presne to, čo je na tom aj napriek tak mnohým nedostatkom vzrušujúce," dodal Somtow.

V opere si v hlavných úlohách zaspieva 13 profesionálnych spevákov z 11 krajín sveta. Boh hromu - Donner je jedinou hlavnou postavou, ktorú bude spievať Thajčan. Ďalším ázijským umelcom v obsadení je potom už iba Grace Lin. Všetci herci súhlasili, že dostanú zaplatené menej než zvyčajne.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Album Lipa spieva Lasicu získal zlatý punc
<< predchádzajúci článok
V USA ocenili scenáre k filmom Skrotená hora a Crash