Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. februára 2016

Walesa poprel, že bol plateným informátorom tajných služieb



Na archívnej snímke poľský exprezident a laureát Nobelovej ceny mieru Lech Walesa



Zdieľať
Na archívnej snímke poľský exprezident a laureát Nobelovej ceny mieru Lech Walesa Foto: TASR/AP
Varšava 19. februára (TASR) - Bývalý poľský prezident a zakladateľ protikomunistického hnutia Solidarita Lech Walesa poprel dnes štvrtkové správy, že v 70. rokoch spolupracoval s tajnými službami ako platený informátor. Píše o tom agentúra AP.


"V decembri 1970 ma neprehovorili (na kolaboráciu), nikdy som (s tajnými službami) nespolupracoval, nikdy som neprijal peniaze a nikdy som na nikoho nepodal ústnu ani písomnú správu," napísal Walesa na nešpecifikovanom blogu.

Poľský Ústav pamäti národa (IPN) oznámil, že dokumenty získal z domu posledného komunistického ministra vnútra Czeslawa Kiszczaka, ktorý zomrel vlani v novembri. Obsahujú Walesom podpísané záväzné prehlásenie o poskytovaní informácií poľským tajným službám, stránky hlásených správ a potvrdenky o prijatí peňazí.

Walesa v týchto dokumentoch, datovaných rokmi 1970-76, vystupuje pod krycím menom Bolek. Súbor 279 strán dokumentov sa podľa riaditeľa IPN Lukasza Kamiňského javí ako autentický a bude zverejnený v príhodnom čase, keďže historici potrebujú čas na ich dôkladnú analýzu.

Walesa bol významnou postavou v snahách Poľska a východnej Európy o slobodu, ktoré v roku 1989 prispeli k pádu komunistického režimu a železnej opony bez krvipreliatia.

V roku 1970 stál na čele štrajku robotníkov, o šesť rokov neskôr ho prepustili z práce v lodeniciach. V roku 1980 založil hnutie Solidarita, ktoré vzišlo z robotníckych protestov. Prezidentom Poľska bol v rokoch 1990-95.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Litva podpísala novú dohodu o dodávkach LPG z Nórska
<< predchádzajúci článok
De Maiziere varoval štáty, aby nepresúvali záťaž utečencov na Nemecko