Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. marca 2007

Wänkeho predpoklad o kamere bol krutým omylom, povedal PackaPiatková tlačová konferencia, na ktorej odpovedali na otázky novinárov prezident Policajného zboru SR Ján Packa a riaditeľ Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar, sa niesla predovšetkým v duchu ...Zdieľať

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) - Piatková tlačová konferencia, na ktorej odpovedali na otázky novinárov prezident Policajného zboru SR Ján Packa a riaditeľ Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar, sa niesla predovšetkým v duchu nedávno prevaleného prípadu podplácania na pôde Slovenského futbalového zväzu (SFZ). V utorok 6. marca bol v popoludňajších hodinách prichytený pri preberaní úplatku 10 000 Sk v tom období druhý najvyššie postavený muž slovenského futbalu, bývalý športový riaditeľ, šéf matriky a zastupujúci generálny sekretár SFZ Vladimír Wänke. Veľkú úlohu v tomto prípade zohral predovšetkým majiteľ ŠK Eldus Močenok Stanislav Szabó, ktorý sa v spolupráci s políciou vystavil do úlohy agenta - úplatkára. Na stredajšej tlačovej besede Vladimír Wänke deklaroval, že všetko je inak, celá záležitosť bola na neho nastrčená a že on žiadny úplatok neprebral. "Pán Wänke sa v okamihu, keď usporiadal tlačovú konferenciu, zrejme domnieval, že prvým videozáznamom bol ten, ktorý robili pracovníci Úradu boja proti korupcii po vstupe do miestnosti. To je krutý omyl," uviedol Ján Packa a pokračoval: "Myslím si, že pre všetkých platí sloboda prejavu, každý si musí spraviť o Wänkeho vyjadreniach vlastný názor. Celá transakcia bola zvukovo aj obrazovo snímaná."

Obaja vrcholní predstavitelia bezpečnostných síl na Slovensku zároveň vyzvali občanov SR k aktivite v boji proti korupcii. "Dostávame množstvo emailov, ktoré nás upozorňujú na túto trestnú činnosť. Ak chce ktokoľvek niečo podobné oznámiť, nech príde na Úrad boja proti korupcii," povedal Packa, ktorého doplnil Gašpar: "Každý, kto chce pomôcť, môže sa s nami poradiť o jeho vlastnej trestnej zodpovednosti. Ak pri dávaní úplatku pomôžete odhaliť korupčnú činnosť, považuje sa vaše konanie za beztrestný čin."

Riaditeľ Úradu boja proti korupcie Tibor Gašpar zdôraznil, že v tejto fáze vyšetrovanie nebudú podrobnejšie hovoriť o konkrétnych dôkazoch: "Nemyslím si, že by sme mali hodnotiť nami získané dôkazy, a už vôbec nie takto mediálne. Našou úlohou je ich nazhromaždiť dostatočné množstvo na to, aby mohol prokurátor poslať obvineného pred súd. O jeho vine a nevine potom rozhodne sudca," skonštatoval Gašpar a potvrdil, že podľa neho je korupcia vo futbale značná: "Informácie smerujú aj k Wänkemu, ale aj k iným osobám. Sú zo súťaží rôznej úrovne, ide o rozhodcov, delegátov i funkcionárov. Oblastí postihnutých korupciou je viacero."

Jedna z otázok na tlačovej konferencii smerovala aj k tomu, či nebol policajný zbor zneužitý na osobnú pomstu Stanislava Szabóa smerom k Vladimírovi Wänkemu. "Keď vstupujeme do prípadu, rátame aj s možnosťou, že budeme zneužití. On prišiel k nám a my mu nemôžeme povedať, že máme podozrenie na akt pomsty a nebudeme konať. Postupovali sme rovnako ako v iných prípadoch. Motív nie je až taký dôležitý, tie sú vždy rôzne," povedal Gašpar, ktoré v tejto súvislosti doplnil aj Packa: "Nezáleží na tom, aký bol motív. Dôležité je, či sa trestný čin stal alebo nie, a či bude dokázaný alebo naopak."

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
NASA vypustila do kozmu robota pre opravu satelitov
<< predchádzajúci článok
Monika Hilmerová v Rozhovore s nepriateľom hrala bez slov