Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. júna 2009

Washington uvažuje o zaradení KĽDR na čiernu listinu



Ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová v nedeľu v rozhovore pre americkú televíziu vyhlásila, že Washington intenzívne uvažuje nad opätovným zaradením Severnej Kórey na zoznam krajín ...



Zdieľať
WASHINGTON 7. júna (WEBNOVINY) - Ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová v nedeľu v rozhovore pre americkú televíziu vyhlásila, že Washington intenzívne uvažuje nad opätovným zaradením Severnej Kórey na zoznam krajín podporujúcich terorizmus. Spojené štáty tak konajú v reakcii na posledné jadrové a raketové aktivity Pchjongjangu. Na tento krok zároveň v stredu vyzvalo administratívu prezidenta Baracka Obamu niekoľko senátorov z Republikánskej strany žiadajúc "okamžité" zaradenie krajiny na zoznam. USA pritom Severnú Kóreu vyňali z čiernej listiny iba koncom minulého roka, kedy komunistická krajina súhlasila s procesom overovania ich nukleárnych aktivít. Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) bola na zozname krajín podporujúcich terorizmus 20 rokov.


Americká vláda pod vedením Georgea W. Busha 11. októbra 2008 odstránila Severnú Kóreu zo zoznamu teroristov po tom, čo Pchjongjang súhlasil s opätovným overovaním svojich jadrových aktivít vrátane plutóniového programu a obohacovania uránu. Severná Kórea v roku 2007 súhlasila so zastavením jadrových programov výmenou za diplomatické ústupky a hospodársku pomoc. V auguste však prerušila proces odstavovania svojho hlavnému jadrovému komplexu v Jongbjone a zatrhla k nemu prístup inšpektorom z MAAE v reakcii na neochotu Spojených štátov vyradiť ju zo zoznamu štátov podporujúcich terorizmus. Podmienkou Washingtonu bolo, aby Pchjongjang najprv pristúpil na protokol overovania júnovej deklarácie jadrových zariadení a programov.

Napätie na Kórejskom polostrove sa zvýšilo po tom, ako KĽDR 25. mája uskutočnila jadrový test a odpálila šesť rakiet krátkeho doletu. Južná Kórea a jednotky USA zareagovali zvýšením stupňa pohotovosti. Pchjongjang v tejto súvislosti pohrozil Soulu vojenským konfliktom a vyhlásil, že dohodu o prímerí z roku 1953 už viac nerešpektuje. Severná Kórea zároveň pohrozila odvetou, ak OSN zavedie voči nej prísnejšie sankcie za porušenie rezolúcie Bezpečnostnej rady (BR). OSN totiž Severnej Kórei prostredníctvom rezolúcie č. 1718 z roku 2006 zakázala uskutočňovať akékoľvek raketové či jadrové testy.

SITA_AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Somálsku zavraždili šéfa vplyvného rádia
<< predchádzajúci článok
K úplnej spokojnosti chýba SDKÚ-DS jeden mandát