Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. septembra 2010

WELLINK: Banky budú potrebovať miliardy eurBanky budú kvôli prísnejším pravidlám potrebovať zvýšiť svoj kapitál o stovky miliárd eur. V pondelok to povedal člen Rady guvernérov Európskej ...Zdieľať
nout wellink Nout Wellink

Foto: AP Photo/Peter Dejong AMSTERDAM 13. septembra (WEBNOVINY) - Banky budú kvôli prísnejším pravidlám potrebovať zvýšiť svoj kapitál o stovky miliárd eur. V pondelok to povedal člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Nout Wellink. "Trochu váham, či mám uviesť čísla, pretože nové pravidla sa prejavia počas veľmi dlhého časového horizontu a čísla sa môžu meniť. Pôjde však o stovky miliárd eur," povedal Wellink pre holandské rádio. "Sčasti budú musieť banky na niekoľko rokov zadržať zisk, ktorý používajú na vyplatenie akcionárov či bonusov. Niektoré banky zase budú získavať dodatočný kapitál na kapitálovom trhu," povedal Wellink.

Svetové úrady finančného dohľadu v nedeľu odsúhlasili nové bankové pravidlá, ktoré tieto finančné inštitúcie prinúti viac ako trojnásobne zvýšiť objem likvidného kapitálu, ktorý musia držať v rezerve pre prípad ďalšej finančnej krízy. Najväčšia reforma v regulácii bankového sektora za posledné desaťročia, ktorá je známa ako Bazilej III, prinúti banky zvýšiť objem najlikvidnejších aktív na úroveň 7 % objemu riskantnejších aktív. V súčasnosti vyžadujú regulačné úrady úroveň 2 %. Podľa nových pravidiel budú musieť banky tiež udržať ukazovateľ kapitálovej primeranosti Tier 1 na úrovni 4,5 % všetkých aktív.

SITA, Reuters

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Druh bielkovín môže zapríčiňovať vznik cukrovky
<< predchádzajúci článok
Vážny proti strategickému partnerovi letiska