Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. marca 2011

Westerwelle obhajuje dočasné zatvorenie atómových elektrární



Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle vo štvrtok odmietol úvahy, že vláda konala protiprávne, keď bez predchádzajúceho súhlasu parlamentu rozhodla o dočasnom ...



Zdieľať
guido westerwelle Guido WesterwelleFoto: SITA/APBERLÍN 17. marca (WEBNOVINY) - Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle vo štvrtok odmietol úvahy, že vláda konala protiprávne, keď bez predchádzajúceho súhlasu parlamentu rozhodla o dočasnom zatvorení starších jadrových elektrární. Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok vydala vládne nariadenie o pozastavení činnosti všetkých siedmich elektrární, ktoré vstúpili do prevádzky pred rokom 1980. Moratórium je reakciou na poškodenie jadrových reaktorov v Japonsku po minulotýždňovom zemetrasení. Má platiť najmenej tri mesiace, počas ktorých úrady vykonajú v elektrárňach bezpečnostné previerky. "Bezpečnosť má najvyššiu prioritu .... Vláda musela konať rýchlo," povedal Westerwelle, ktorý je zároveň lídrom menšej koaličnej Slobodnej demokratickej strany (FDP), pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk. Westerwelle pripomenul, že k podobným krokom ako vládny kabinet v Berlíne s cieľom posúdiť bezpečnosť svojich nukleárnych zariadení pristúpili aj Rusko, USA alebo Čína.


Výhrady k postupu vlády, ktorá pozastavila skoršiu dohodu o predĺžení životnosti jadrových elektrární, vyjadril napríklad predseda dolnej komory parlamentu Norbert Lammert z Kresťansko-demokratickej únie (CDU) kancelárky Merkelovej. Vláda mala podľa neho takéto zásadné rozhodnutie konzultovať so zákonodarným zborom.

Nemecká vládna koalícia v pondelok pozastavila dohodu o predĺžení životnosti jadrových elektrární v krajine. Vláda na čele s kancelárkou Angelou Merkelovou sa minulý rok dohodla, že jadrové elektrárne budú môcť fungovať o približne 12 rokov dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo. Po tom, ako zemetrasenie a tsunami spôsobili haváriu v japonskom jadrovom komplexe Fukušima, však výrazná opozícia voči jadrovej energetike v Nemecku nabrala novú silu. Nemecko sa pritom podľa pôvodných plánov malo stať krajinou bez jadrovej energetiky od roku 2021. Podľa dohody, ktorú oznámila v utorok kancelárka Merkelová, prejdú kontrolami zároveň všetky reaktory v Nemecku, pričom vláda do 15. júna predloží správu o ich bezpečnosti.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štát chce podporiť parky v Nitre a v Medzilaborciach
<< predchádzajúci článok
V Hornáde našli telo od decembra nezvestného tínedžera