Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. apríla 2017

WHO: Sýrčania v Idlibe mohli byť vystavení nervovo paralytickej látke



Na videosnímke z 4. apríla 2017 sýrsky doktor lieči dieťa po chemickom útoku v sýrskom meste Chán Šajchún.



Zdieľať
Na videosnímke z 4. apríla 2017 sýrsky doktor lieči dieťa po chemickom útoku v sýrskom meste Chán Šajchún. Foto: TASR/AP
Ženeva 5. apríla (TASR) - U ľudí v severosýrskej provincii Idlib, ktorí sa v utorok stali obeťou údajného chemického útoku, sa prejavovali symptómy poukazujúce na možné použitie nervovo paralytickej látky. Uvádza sa to v dnešnom vyhlásení Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).


Pri útoku na povstalecké pozície v meste Chán Šajchún prišlo podľa správ miestnych aktivistov o život najmenej 72 ľudí.

WHO poukázala na to, že obete nemali podľa dostupných informácií nijaké vonkajšie zranenia a náhle a hromadne sa u nich prejavili akútne dýchacie a ďalšie problémy, ktoré zavinili väčšinu úmrtí. To by podľa WHO naznačovalo, že došlo k použitiu bližšie nešpecifikovanej chemickej bojovej látky.

"V niektorých prípadoch sa dá zrejme hovoriť aj o ďalších prejavoch zodpovedajúcim vystaveniu organofosfátom, čo je skupina chemikálií, v ktorej sú aj nervovo paralytické látky," píše sa vo vyhlásení WHO.

Podľa Spojených štátov úmrtia zapríčinil nervový plyn sarin, ktorým na povstalecké pozície zaútočilo sýrske vládne letectvo. Prudko toxický kvapalný sarin patrí medzi organofosfáty a nervovo paralytické látky.

Rusko tvrdí, že jedovaté chemické látky unikli z povstaleckého muničného skladu a továrne, ktoré boli zasiahnuté počas útokov sýrskeho letectva. Moskva ale neuviedla, aká konkrétna látka mala pri náletoch uniknúť.

Sýrska opozícia označila tvrdenia Moskvy o tom, že sa v povstaleckom sklade v Idlibe nachádzali chemické zbrane, za lož.

Pri liečbe a diagnostike pacientov, zasiahnutých pri útoku v Idlibe, pomáhajú podľa WHO aj tureckí experti. Do oblasti už boli zaslané aj dodávky potrebných liečiv. Priamo v Turecku ošetrujú 58 obetí útoku v Sýrii.

Stoltenberg odsúdil údajný chemický útok v Sýrii



Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg dnes v oficiálnom vyhlásení odsúdil utorňajšie "hrozné útoky" v severosýrskej provincii Idlib, ktoré zabili desiatky ľudí vrátane mnohých detí a mali byť pri nich použité chemické zbrane.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, archívna snímka Foto: TASR/AP


"Toto je už tretia správa o použití týchto barbarských zbraní za uplynulý mesiac. Všetky zodpovedné osoby sa musia za tento čin zodpovedať," uviedol šéf NATO.

Stoltenberg pripomenul, že používanie chemických látok, ktoré môžu spôsobiť smrť alebo trvalé poškodenie ľudského zdravia, je zakázané Dohovorom o chemických zbraniach. Sýria tento dohovor podpísala v roku 2013.

"Táto medzinárodná právna norma, musí byť plne rešpektovaná a dodržiavaná. Sýria ako člen dohovoru je zodpovedná za zabezpečenie úplného dodržiavania týchto povinností," konštatoval Stoltenberg.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Putin o Spoločenstve nezávislých štátov: Hrozbou sú vonkajšie sily
<< predchádzajúci článok
Nová Univerzitná nemocnica Bratislava má byť na Rázsochách a Ružinove