Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. januára 2016

WHO varuje pred šírením vírusu Zika v celej Amerike



Zdravotníčka ukazuje vojakovi larvu komára druhu Aedes aegypti počas operácie proti šíreniu komárov druhu Aedes aegypti, ktoré prenášajú vírus Zika



Zdieľať
Zdravotníčka ukazuje vojakovi larvu komára druhu Aedes aegypti počas operácie proti šíreniu komárov druhu Aedes aegypti, ktoré prenášajú vírus Zika Foto: TASR/AP
Ženeva 25. januára (TASR) - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes upozornila, že vírus Zika, ktorý u novorodencov spôsobuje poškodenie mozgu, sa pravdepodobne rozšíri do všetkých krajín Južnej a Severnej Ameriky s výnimkou Kanady a Čile, kde sa nevyskytujú jeho predpokladaní prenášači - komáre druhu Aedes aegypti.


Ako informovala agentúra Reuters, WHO preto vo svojom dnešnom vyhlásení odporučila tehotným ženám, aby plány na cesty do oblastí s výskytom tohto vírusu konzultovali so svojimi lekármi.

Vírus Zika sa rozšíril na území 21 krajín Severnej a Južnej Ameriky, pričom najviac je zasiahnutá Brazília.

Doteraz panoval názor, že vírus Zika prenášajú komáre Aedes aegypti, ale bol už zistený aj v sperme. Vedci preto pripúšťajú možnosť, že sa prenáša aj pri pohlavnom styku. WHO však v tejto súvislosti upozorňuje, že zatiaľ ide len o hypotézu.

Nakazenie vírusom Zika sa u dospelých jedincov prejavuje zvýšenou teplotou alebo vyrážkami na koži. Brazílski vedci však upozornili na súvislosť medzi šírením vírusu Zika a vysokým počtom novorodencov s nezvyčajne malou hlavou, z čoho dedukovali, že tento vírus zrejme poškodzuje ľudský plod a spôsobuje mikrocefáliu.

Práve preto WHO odporúča tehotným ženám, aby predišli poštípaniu komárom a konzultovali s lekárom svoje cesty do oblastí, kde sa títo prenášači vírusu Zika vyskytujú. WHO súčasne apeluje na úrady zasiahnutých krajín, aby kontrolovali populáciu komárov a likvidovali miesta, ktoré by im mohli slúžiť ako liahne: napríklad hromady použitých pneumatík. Ľuďom v postihnutých oblastiach WHO odporúča, aby sa pred komármi chránili vhodným odevom, moskytiérami, repelentmi a ďalšími prostriedkami.

V minulosti vírus Zika postihoval hlavne časti Afriky, severovýchodnej Ázie a tichomorské ostrovy. Proti tomuto infekčnému ochoreniu neexistuje žiadny liek ani vakcína, uviedla dnes profesorka Trudie Langová z univerzity v Oxforde. "Je to déja vu, pretože presne toto isté sme hovorili s súvislosti s ebolou," vyhlásila a vyslovila sa za čo najrýchlejšie vyvinutie účinnej očkovacej látky.

Výskumné centrum Instituto Butantan v brazílskom Sao Paule, ktoré je momentálne zrejme najďalej pri výskume vírusu Zika, minulý týždeň oznámilo, že vakcínu proti nemu plánuje vyvinúť v "rekordnom čase". Jeho vedenie však toto vyhlásenie neskôr korigovalo so spresnením, že celý vývojový proces zaberie tri až päť rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počas štrajku otvorí Bratislava centrá voľného času aj dopoludnia
<< predchádzajúci článok
Litva sa dohodla so Statoilom na zmene kontraktu na skvapalnený plyn