Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. februára 2011

WIKILIEAKS: Kaddáfí je egocentrický šašo aj skvelý stratégLíbyjský vodca Muammar Kaddáfí je síce "egocentrický šašo známy svojimi nezmyselnými a melodramatickými prejavmi", zároveň je to však aj "majstrovský ...Zdieľať
kaddafi Muammar KaddáfíFoto: SITA, APTRIPOLIS 23. februára (WEBNOVINY) - Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí je síce "egocentrický šašo známy svojimi nezmyselnými a melodramatickými prejavmi", zároveň je to však aj "majstrovský stratég", ktorému sa úspešne darí držať kontrolu nad krajinou rozdelenou medzi viaceré znepriatelené kmene. Vyplýva to z tajných diplomatických dokumentov získaných projektom WikiLeaks, o ktorých v stredu informoval denník Washington Post.


Spojené štáty pred dvoma rokmi opäť otvorili svoje diplomatické zastupiteľstvo v Tripolise a odvtedy začal Washington oceňovať Kaddáfího politické schopnosti, píšu vo svojom rozsiahlom článku americké noviny. USA ho síce opisujú ako "nestáleho" a "náladového", 68-ročný diktátor však svojej krajine vládne "veľmi zručne" a "takticky".


Kontroverzný líder sa však vyznačuje aj viacerými výstrednosťami

V septembri 2009 sa o nich v diplomatickej správe určenej ministerke zahraničných vecí Hillary Clintonovej rozpísali pracovníci amerického zastupiteľstva v Tripolise. Kaddáfího už údajne na cestách nesprevádza jeho legendárne komando osobných strážcov ženského pohlavia, vodca sa však namiesto toho upäl na svoju ukrajinskú zdravotnú sestru. "Zmyselná blondína" Galyna s ním údajne odvtedy cestuje všade. Kaddáfí je známy aj svojimi viacerými fóbiami. Údajne nerád lieta ponad otvorené vodné plochy a počas zahraničných ciest odmieta nocovať vo vyšších podlažiach hotelov.

Líbyjský vodca dal svoje autoritárske sklony verejne najavo v utorok, keď prvýkrát od vypuknutia celoštátnych nepokojov predniesol svoj prejav k národu. Demonštrantov protestujúcich proti jeho 40-ročnému režimu pritom označil za "potkanov" a "sfetovanú mládež" a pohrozil im smrťou. Vyhlásil tiež, že je ochotný "zomrieť ako mučeník" a "bojovať až do poslednej kvapky krvi".

Kaddáfí je pripravený bojovať do poslednej kvapky krviÚrady v Líbyi medzitým zverejnili prvú oficiálnu štatistiku počtu obetí týždeň trvajúcich demonštrácií. Počet obetí vláda odhadla na 300, čo je približne v súlade s číslami, o ktorých predtým informovali aj viaceré ľudskoprávne mimovládne organizácie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Švédsky premiér ovplyvnil proces s Assangeom (11. 2. 2011)
 WIKILEAKS: Prístup k dokumentom majú ďalšie štyri denníky (24. 1. 2011)
 WIKILEAKS: Švajčiarsky bankár zverejní tajné kontá politikov (18. 1. 2011)
 WIKILEAKS: V Turecku pristávali a tankovali lietadlá CIA (17. 1. 2011)
 Assange z núdze predal práva na svoju biografiu (26. 12. 2010)
 Bank of America zastavila WikiLeaks všetky transakcie (18. 12. 2010)
 Zakladateľa WikiLeaks prepustili na kauciu (16. 12. 2010)
 Režisér Moore ponúkol Assangeovi 20 tisíc na kauciu (15. 12. 2010)
 Zakladateľa WikiLeaks petíciou podporilo takmer 600 000 ľudí (14. 12. 2010)
 WIKILEAKS: KĽDR pomáha Barme budovať jadrové zariadenia (10. 12. 2010)nasledujúci článok >>
CHMEL: Orbánov zákon sťažuje prijatie našej novely
<< predchádzajúci článok
Počet pasažierov na bratislavskom letisku v januári klesol

WIKILIEAKS: Kaddáfí je egocentrický šašo aj skvelý stratég - diskusné fórum čitateľov