Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. mája 2014

Winton písal Rooseveltovi, aby prijal deti z protektorátu. Odmietli ho



Sir Nicholas Winton, ktorý zorganizoval záchranu 669, prevažne židovských detí z Prahy v r.1939, na premiére filmu Nickyho rodina v Prahe 20.januára 2011.



Zdieľať
Sir Nicholas Winton, ktorý zorganizoval záchranu 669, prevažne židovských detí z Prahy v r.1939, na premiére filmu Nickyho rodina v Prahe 20.januára 2011. Foto: TASR/AP
Praha 20. mája (TASR) - Na verejnosť sa dostal list, ktorý v máji 1939 poslal Brit Nicholas Winton americkému prezidentovi Franklinovi Delanovi Rooseveltovi. Žiadal ho o prijatie ohrozených židovských detí z územia bývalého Československa. O náleze listu archivárom informovala americká televízna stanica CBS, ktorú v dnešnej správe citoval spravodajský portál iDNES.cz.


List, ktorý Winton adresoval vtedajšiemu americkému prezidentovi so žiadosťou o prijatie ohrozených detí z Československa, objavil nedávno americký archivár medzi vládnymi dokumentmi. Sir Nicholas Winton práve dnes oslávil 105. narodeniny.

Stalo sa tak po tom, čo americká stanica odvysielala program o slávnom záchrancovi detí pred nacistami. Samotný Winton sa v programe zmienil, že vtedajšiemu prezidentovi USA poslal písomnú žiadosť o prijatie detí nielen v Británii, ale tiež za oceánom.

Reláciu o Wintonovi vtedy videl aj David Langbart, ktorý pracuje v amerických vládnych archívoch. Rozhodol sa preto, že sa v archíve ministerstva zahraničných vecí presvedčí, či tam list naozaj je. "A skutočne. Našiel som originál listu prezidentovi Rooseveltovi," pochválil sa nálezom Langbart stanici CBS.

V liste zo 16. mája 1939 Winton písal Rooseveltovi, že "ľudia v Amerike si zrejme neuvedomujú, ako málo sa robí pre ohrozené deti v Československu".

"Je možné, aby sa v Amerike s týmto problémom niečo robilo? Je ťažké v liste celú vec opísať dostatočne presvedčivo, ale spoliehame sa na vašu predstavivosť, aby ste si uvedomili, aká zúfalo naliehavá celá situácia je," napísal Winton.

Langbart zistil v archívoch aj osud Wintonovej žiadosti. Biely dom odovzdal list ministerstvu zahraničných vecí a to ho odoslalo ďalej, prezidentovmu poradnému výboru pre politických utečencov.

Nicholas Winton sa narodil v roku 1909. Zachránil v roku 1939 pred istou smrťou 669 židovských detí z vtedajšieho predvojnového Česko-Slovenska. Foto: TASR/AP


V archíve našiel aj memorandum ministerstva zahraničných vecí, ktoré poverilo americké veľvyslanectvo v Londýne, aby Wintonovi oznámilo, že "americká vláda nemôže povoliť imigráciu nad počet stanovený existujúcimi prisťahovaleckými zákonmi". Odmietavý list amerického veľvyslanectva má vraj Winton schovaný dodnes.

Samotný Winton však pred mesiacom v rozhovore pre americkú televíziu povedal, vtedy necítil voči americkej vláde hnev. "Nemali sme veľa času, aby sme sa správali negatívne," vyhlásil a dodal: "Bola to škoda, mohli sme ich dostať von viac."

Archivár Langbart k odmietavému stanovisku Washingtonu uviedol, že v tom čase si možno nikto poriadne neuvedomoval, čo sa chystá.

Winton zachránil tesne pred druhou svetovou vojnou celkovo 669 československých, väčšinou židovských detí. O jeho hrdinskom čine však dlhé roky nikto nevedel. Až v roku 1988 našla záznamy jeho manželka a vďaka nim britská televízia BBC nakrútila stretnutie nič netušiace Wintona s "jeho" deťmi, pripomenul web iDNES.cz.

Širokej svetovej verejnosti Wintona predstavil o desať rokov neskôr slovenský režisér Matej Mináč vo filme Všetci moji blízki (1999) a v roku 2002 v celovečernom dokumentárnom filme Nicholas Winton: Sila ľudskosti. Niekoľko zachránených detí pochádza aj zo Slovenska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Požiar v Badíne spôsobil škody za 300-tisíc eur
<< predchádzajúci článok
Muž sa pýtal výpravcu na najbližší vlak, aby sa mohol zabiť